Świdnik szykuje się do uruchomienia komunikacji miejskiej. Mieszkańców będą wozić autobusy wodorowe

Świdnik kupi trzy autobusy wodorowe
Świdnik kupi trzy autobusy wodorowe | fot. UM Świdnik

Świdnik zapożyczy się i dzięki rządowemu dofinansowaniu zakupi trzy autobusy wodorowe. Władze miasta ogłosiły tym samym uruchomienie komunikacji miejskiej na terenie Świdnika.

Świdnik uruchomi swoją komunikację miejską

Dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Świdnik stworzy komunikację miejską opartą na niskoemisyjnych autobusach wodorowych. Świdnik na zakup trzech autobusów wodorowych zamierza przeznaczyć 11,4 mln zł, z czego 6,9 mln zł wyniesie dofinansowanie, natomiast 2,3 mln zł pożyczka. Zakup zeroemisyjnych pojazdów zaplanowany jest na lata 2023-2024.

„Świdnik nazywany jest bramą do Lubelszczyzny. Mamy bardzo dobrze skonfigurowane sieci komunikacyjne, a autobusy wodorowe pomogą nam jeszcze bardziej rozbudować tę sieć. Będą wozić mieszkańców do dworca przesiadkowego, który znajduje się w Świdniku, a który w przyszłości zostanie połączony z dworcem w Lublinie” – powiedział burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson.

W tych samych latach na terenie Świdnika powstanie sześć ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych o mocy 72 kW. Stacje będą znajdować się w pobliżu placówek oświatowych, administracyjnych, zdrowotnych, miejsc kultury, sportu czy sklepów. Każda ładowarka będzie dwupunktowa. Pierwszy punkt zapewni moc ładowania 50 kW prądem stałym, drugi 22 kW prądem zmiennym.

W przypadku ładowarek elektrycznych Świdnik otrzymał dotacje w wysokości 579 tys. zł, a brakujący milion będzie stanowił wkład własny miasta.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Pisowska wataha nie potrafi się dogadać z fircykami z PO i pod pozorem Dobra mieszkańców świdnika obciąży ich kosztem zakupu i utrzymania nie rentownych autobusów z napędem wodorowym.a wystarczyło by żeby każdy kurs Lini 55 zaczynał się lub kończył kurs w świdniku