Strażacy podsumowali 2021 rok: 6401 zdarzeń, w tym 1148 pożarów

Pożar zabytkowego dworku przy ul. Wesołej
Pożar zabytkowego dworku przy ul. Wesołej | fot. KM PSP Lublin

6,4 tys. razy podejmowali interwencję strażacy z Lublina w 2021 roku. W 2020 roku akcji było więcej o 48. Najczęściej wyjeżdżali do miejscowych zagrożeń – 4 627 razy.

Interwencje straży pożarnej w powiecie lubelskim i m. Lublin w 2021 roku

Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie podsumowali rok 2021: interweniowali 6 401 razy, do pożarów wzywano ich 1 148 razy, 4 627 do miejscowych zagrożeń. Były też alarmy fałszywe – aż 626.

W 2021 roku na terenie Lublina odnotowano 691 pożarów, z czego 212 pożarów miało miejsce w budynkach mieszkalnych. W wyniku pożarów śmierć poniosło 3 osoby, natomiast 33 zostały ranne. W porównaniu do roku 2020 strażacy odnotowali znaczny wzrost liczby osób rannych, wtedy było to 12 osób. W 2020 roku 4 osoby poniosły śmierć w wyniku pożarów.

„Analizując przyczyny zdarzeń należy dostrzec stale utrzymujące się niepokojące zjawisko dużego udziału podpaleń. Stanowiły one ponad 45% wszystkich pożarów na terenie miasta i może nie być to jeszcze liczba ostateczna, ponieważ w przypadku około 15% pożarów przypuszczalna przyczyna, ze względu na brak jednoznacznych śladów, nie została ustalona. Do większości podpaleń dochodziło w związku ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw i nieużytków” – wyjaśniają strażacy.

Najtrudniejsze pożary na terenie Lublina

Największym i najpoważniejszym zdarzeniem, które miało miejsce na terenie Lublina był pożar szpitala MSWiA przy ul. Grenadierów (w dniu 05.11.2021 r.) – w działaniach brało udział 82 strażaków (28 z PSP i 54 z OSP). W wyniku pożaru zniszczeniu uległ magazyny zlokalizowane na najniższym piętrze budynku. Sytuacja pożarowa wymagała ewakuacji części pacjentów do innych części szpitala, co utrudniał fakt, że zadymienie przedostało się do oddziałów, gdzie leczeni byli pacjenci zarażeni koronawirusem.

Innym bardzo poważnym zdarzeniem był pożar budynku mieszkalnego przy ul. Wrońskiej. Pożar bardzo szybko się rozwinął, co skutkowało potrzebą ewakuacji 7 mieszkańców z wykorzystaniem drabin przenośnych oraz samochodowych. W wynik pożaru budynek uległ znacznym zniszczeniom. Straty oszacowane zostały na 1 mln zł. W działaniach ratowniczych brało udział 60 strażaków (25 z PSP i 35 z OSP).

Wypadki, usuwanie skutków wichur

Drugą grupą strażackich interwencji są tzw. miejscowe zagrożenia, w definicji których mieszczą się wszystkie inne interwencje PSP niezwiązane z gaszeniem pożarów, takie jak: wypadki komunikacyjne, skutki oddziaływania sił natury (podtopienia, wichury itp.), zagrożenia chemiczne i ekologiczne itp. Zaangażowanie strażaków w działania związane z walką z epidemią koronawirusa były ewidencjonowane jako miejscowe zagrożenia. Duży wpływ na liczbę miejscowych zagrożeń miały warunki pogodowe, w tym silne wiatry, występujące w czerwcu oraz sierpniu.

„W ubiegłym roku przy miejscowych zagrożeniach na terenie miasta interweniowaliśmy łącznie 2 942 razy, co stanowiło 70% wszystkich interwencji, przy czym ich wzrost w stosunku do roku 2020 wyniósł 7%. W rozkładzie wielkościowym największą grupę 78% stanowiły zdarzenia klasyfikowane jako lokalne, 21 % stanowiły zdarzenia małe, a 0,5% zdarzenia średnie. Odnotowano jedno zdarzenie duże – zderzenie samochodów ciężarowych przewożących żołnierzy” – wskazują strażacy.

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych oraz osób rannych w wyniku miejscowych zagrożeń i wynosi odpowiednio: 8 ofiar śmiertelnych oraz 426 rannych (rok 2020: 7 ofiar śmiertelnych oraz 370 rannych). Były to głównie osoby poszkodowane w wyniku wypadków komunikacyjnych.

Utrzymuje się duża liczba wezwań związanych z podejrzeniem wystąpienia zagrożenia tlenkiem węgla, zwłaszcza na początku sezonu grzewczego i w okresie zimowym. W 2021 roku było to 64 interwencje, w których poszkodowanych zostało 17 osób.

Strażacy przy okazji omawiania miejscowych zagrożeń wyróżniają jedną datę – 17 sierpnia 2021 r. Tego dnia nad Lublinem i pobliskimi gminami przeszła intensywna burza. W związku ze zniszczeniami, jakie powstały, strażacy w dniach 17-20 sierpnia interweniowali 474 razy, z czego 327 razy na terenie miasta.

Zobacz: Powalone drzewa, zniszczone samochody, połamane gałęzie. Lublin liczy straty po nawałnicy

Większość zdarzeń dotyczyła powalonych drzew i gałęzi oraz uszkodzonych budynków. W wyniku działania silnego wiatru uszkodzonych zostało 31 budynków mieszkalnych oraz 27 gospodarczych. Konary drzew lub drzewa uszkodziły 60 pojazdów. Straty powstałe w wyniku zdarzeń oszacowano na 1,5 mln zł.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.