Straż Miejska w Lublinie w kryzysie. Wolne etaty i brak chętnych do służby

Brakuje strażników miejskich w Lublinie
Brakuje strażników miejskich w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

W Lublinie brakuje chętnych do pełnienia funkcji strażnika miejskiego. Podczas jesiennego naboru zgłosiło się tylko kilka osób. Nadal potrzeba kilkunastu strażników. Dokumenty aplikacyjne można składać do 3 lutego.

Niewesoła sytuacja panuje w lubelskiej straży miejskiej. Wakaty, nieobsadzone etaty, brak chętnych do pracy w tym zawodzie. Podczas jesiennego naboru zatrudniono 5 osób na 19 wolnych etatów. W związku z faktem, że nie udało się skompletować pełnej załogi, ogłoszono kolejną rekrutację. Łącznie zatrudnienie może znaleźć 14 osób.

Prestiżu nie ma, zarobki nie kuszą

Praca strażnika miejskiego jest postrzegana w społeczeństwie jako mniej prestiżowa niż w przypadku pozostałych służb mundurowych. Potencjalni kandydaci zainteresowani pracą w formacji mundurowej wybierają instytucje takie jak Wojsko Polskie lub Policja. Wpływa na to wiele czynników, m.in. szybsza ścieżka awansu, wyższe zarobki, możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Straż Miejska w Lublinie oferuje na start wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3500 zł brutto (od 1 lipca – 3600 zł) i dodatek za wieloletnią pracę (od 5 do 20 proc.) uzależniony od posiadanego stażu pracy. Pierwsza umowa jest zawierana na 12 miesięcy, w czasie której aplikant przechodzi obowiązkowe szkolenie podstawowe i odbywa praktykę w patrolach.

Po zawarciu umowy o pracę na czas nieokreślony awans na stanowisko młodszego strażnika z podwyższonym wynagrodzeniem zasadniczym. Straż Miejska kusi kandydatów „13-stą pensją”, bezpłatnymi szkoleniami, bezpłatnym basenem i zajęciami samoobrony. Strażnicy mogą liczyć również na zniżki na wydarzenia sportowe.

Wymagania się nie zmieniły: obywatelstwo polskie, ukończone co najmniej 21 lat, wykształcenie minimum średnie, uregulowany stosunek do służby wojskowej, dobra sprawność fizyczna, niekaralność sądowa i nienaganna opinia.

Ostatnie dni na złożenie dokumentów

Wymagane dokumenty aplikacyjne należy dostarczyć do kancelarii Straży Miejskiej przy ul. Podwale 3a w terminie do dnia 03.02.2023 r. Oferty pracy wraz z dokumentami należy składać w zamkniętej kopercie A4 oznaczonej imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania kandydata z dopiskiem: „Dotyczy naboru na stanowisko: strażnikmiejski – aplikant”.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Bardzo dobrze niech nikt się nie zgłasza to może zlikwidują w cholerę tych darmozjadów