Ważny temat? Prześlij newsa!

Straż Miejska oznacza miejsca, gdzie zwisające sople stwarzają zagrożenie. Przechodnie ignorują to i zrywają taśmy

Spotted Lublin

Zwisające z dachów sople lodu są zagrożeniem – przypominają strażnicy miejscy, którzy w weekend oznaczali miejsca w centrum Lublina, gdzie zwisające sople stwarzają zagrożenie dla przechodniów. Za nieusunięcie sopli i nawisów właścicielowi nieruchomości grozi mandat do 500 złotych. Sople zwisające z dachów dużym zagrożeniem dla przechodniów Zwisające sople lodu mogą być niebezpieczne, zwłaszcza podczas spacerów […]

Sople lodu zwisające z dachu kamienicy przy deptaku

Sople lodu zwisające z dachu kamienicy przy deptaku | fot. Dominik Wąsik

Zwisające z dachów sople lodu są zagrożeniem – przypominają strażnicy miejscy, którzy w weekend oznaczali miejsca w centrum Lublina, gdzie zwisające sople stwarzają zagrożenie dla przechodniów. Za nieusunięcie sopli i nawisów właścicielowi nieruchomości grozi mandat do 500 złotych.

Sople zwisające z dachów dużym zagrożeniem dla przechodniów

Zwisające sople lodu mogą być niebezpieczne, zwłaszcza podczas spacerów po mieście lub w lesie. Kiedy zamarzają na drzewach, budynkach lub innych obiektach są niebezpieczne dla przechodniów. Niebezpieczeństwo polega na tym, że sople lodu mogą spaść z dużą siłą i uderzyć osobę pod nimi. Może to spowodować poważne obrażenia lub nawet śmierć. Zwisające sople lodu są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ są one mniejsze i bardziej podatne na obrażenia.

Służby przypominają, że usuwanie sopli lodu to obowiązek każdego właściciela nieruchomości. W weekend Straż Miejska pojawiła się na deptaku i Starym Mieście, gdzie oznaczyła miejsca, w których zwisające sople lodu stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla przechodniów. Takie miejsca zostały odgrodzone taśmami, mającymi za zadanie zwrócić uwagę na zagrożenie. Niestety piesi w większości przypadków to ignorowali i zrywali taśmy.

W przypadku odwilży śnieg staje się dużo cięższy niż w czasie mrozu i to zagrożenie dla płaskich dachów jest duże. Tak jak w wypadku sopli to właściciel bądź zarządca obiektu odpowiada za odśnieżenie dachu i jego zabezpieczenie przed ewentualnym zarwaniem się czy zawaleniem wskutek ciążenia śniegu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. Jeden metr sześcienny lodu około 900 kg.

Straż pożarna może reagować i usuwać sople tylko w szczególnych okolicznościach, ale zwykle powinny się tym zajmować wyspecjalizowane firmy lub zarządcy nieruchomości. Straż Miejska w Lublinie na bieżąco stara się docierać do zarządców nieruchomości, gdzie występuje problem ze zwisającymi soplami. W przypadku niestrącenia sopli strażnicy mogą nałożyć mandat na właściciela nieruchomości do 500 złotych.

Aby uniknąć zagrożenia ze strony zwisających sopli lodu, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

Zwisające sople lodu na deptaku

Straż Miejska odgrodziła teren zagrożenia przez sople lodu
Sople lodu zwisające z dachu kamienicy przy deptaku
Zwisające z dachu sople lodu
Przechodnie zerwali taśmy informujące o zagrożeniu soplami
Straż Miejska na deptaku

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check