Strajk kontrolerów w Warszawie. Lotnisko w Świdniku gotowe przejąć część połączeń ze stolicy

Terminal Portu Lotniczego Lublin w Świdniku | fot. pixabay

Przedłużający się strajk kontrolerów w Warszawie sprawia, że przewoźnicy szukają alternatyw dla lotów z Okęcia i Modlina. Jedną z nich jest lotnisko w Świdniku, które ma szansę przejąć z Warszawy część połączeń.

Strajk kontrolerów

Wciąż brak porozumienia ws. strajku kontrolerów w Warszawie. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące funkcjonowania Lotniska Chopina i Modlina po 1 maja, kiedy wejść w życie mają ograniczenia w ruchu lotniczym.

„W związku z ograniczeniem dostępności służb żeglugi powietrznej obsługujących operacje lotnicze oraz obniżeniem deklarowanej pojemności rejonu kontrolowanego TMA Warszawa, wprowadza się ograniczenia możliwości wykonywania operacji lotniczych w TMA Warszawa” – czytamy w rozporządzeniu Rady Ministrów.

TMA (ang. terminal control area) to sektor zarządzania kontroli lotów. W wymienionym w rozporządzeniu TMA Warszawa mieści się stołeczne Lotnisko Chopina oraz Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

Operacje lotnicze w tym rejonie będą mogły być wykonywane tylko w godzinach od 09.30 do 17.00 i to pod warunkiem zapewnienia odpowiednich służb żeglugi powietrznej. Pod uwagę będzie brana także kwestia „deklarowanej pojemności rejonu TMA” – czyli to, ile lotów w przestrzeni powietrznej może być naraz.

Lublin gotowy przejąć część połączeń z Warszawy

O tym, że przedstawiciele lubelskiego lotniska omawiają z liniami lotniczymi możliwość przekierowania do Świdnika części połączeń z Warszawy informuje Piotr Janowski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin.

„Jesteśmy lotniskiem użytku publicznego, jesteśmy w stanie obsłużyć każdą operację lotniczą. Informujemy linie lotnicze, że gotowi jesteśmy obsługiwać część ruchu” – informuje Piotr Janowski.

„Należy jednak pamiętać, że ograniczenia dotkną nie tylko rejsów lądujących na polskich lotniskach, ale także przelatujących w polskiej przestrzeni powietrznej” – twierdzi Janowski.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Jaki strajk? Kto strajkuje? Dlaczego powielacie rządową, pisowską dezinformację?
  1. PAŻP obniżył kontrolerom zarobki
  2. Oni się na to nie zgodzili
  3. 30 kwietnia kończy się im wymówienie i odchodzą z pracy
  4. Nie ma żadnego strajku
  5. Jeśli PAŻP przedstawi dobre warunki, mogą wrócić do pracy. Jeśli nie przedstawi – nie wrócą