Strajk diagnostów. Dziś możesz nie zrobić przeglądu samochodu. Nowe stawki za przegląd

Nowa stacja diagnostyczna przy ZSS 12
Nowa stacja diagnostyczna przy Zespole Szkół Samochodowych | fot. Urząd Miasta Lublin

Pracownicy stacji kontroli pojazdów od dawna domagają się podwyżki stawek za badanie techniczne samochodu, które nie zmieniły się od 19 lat. Rząd pozostaje głuchy na te wołania. W związku z tym diagności zapowiedzieli strajk, który rozpocznie się 23 czerwca (piątek) i obejmie setki stacji diagnostycznych w całym kraju.

Nowe stawki za przegląd samochodu — zapłacimy więcej

Diagności stowarzyszeni w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów są zdania, że koszt badania technicznego samochodu osobowego powinien wzrosnąć z 98 zł na 184 zł. W ten sposób chcą zrekompensować straty funkcjonujących stacji, które po podwyżkach cen prądu i usług balansują na granicy rentowności.

Aktualne ceny na stacjach kontroli pojazdów (SKP)

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje waloryzacji stawek na dzień dzisiejszy. Szczególnie przed zbliżającymi się wyborami. Sytuacja ta doprowadziła branże do ponowienia i zwiększenia intensywności działań. W związku z tym diagności postanowili przeprowadzić strajk w dniu 23 czerwca, który przypada na koniec roku szkolnego i początek wakacji. To może spowodować problemy dla wielu kierowców, którzy przed wyjazdem na urlop będą musieli odwiedzić stację kontroli pojazdów

98 zł za przegląd samochodu od 2004 roku. To się po prostu nie opłaca.

Właściciele stacji diagnostycznych i pracownicy zgodnie twierdzą, że balansują na granicy progu rentowności. Stawki z 2004 roku dostosowane były do realiów i zarobków Polaków w tamtych latach. Na dzień dzisiejszy — dokładają do biznesu, ratując się pośrednimi dodatkowymi usługami. tj. np. wymiana opon, która też z uwagi na wzrost kosztów energii kosztuje ich dziś dużo więcej.

Przedstawiciele SKP twierdzą, że minister nie realizuje delegacji ustawowej, ponieważ określając wysokość opłat za badania, powinien uwzględnić koszt ich wykonania.

Co grozi za jazdę bez przeglądu?

Poruszającemu się samochodem bez ważnego badania technicznego kierującemu grozi mandat w wysokości 1500 zł. Dodatkowo policjant może (ale nie musi) zatrzymać dowód rejestracyjny. Odbywa się to w sposób elektroniczny, dowód zostaje „zwrócony”, gdy badanie zostanie wykonane. 

Co robić w tej sytuacji?

Masz zaplanowany dziś przegląd? Upewnij się, że twoja stacja diagnostyczna jest czynna. Możesz zamieścić taką informację w komentarzu pod artykułem dla innych kierowców

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.