Statyści z serialu „Młody Piłsudski” kręconego w Lublinie nie dostali pieniędzy

59631235 2329032783825913 1621214394618740736 n
Serial TVP "Ziuk. Młody Piłsudski" kręcony w Lublinie | fot. UM Lublin

Mimo, że zdjęcia do nowego historycznego serialu „Młody Piłsudski” zakończyły się już w maju to statyści, którzy w nim wystąpili mówią, że nadal nie dostali honorarium.

Lublin był jednym z miast, w którym powstawał nowy historyczny serial pod roboczym tytułem „Ziuk. Młody Piłsudski” w reżyserii Jarosława Marszewskiego. Serial przeniesie widza w świat wielkiego niepokoju i napięcia.

Serial ma charakter sensacyjno-przygodowy. Rozpoczyna się od zamachu na cara Aleksandra II w Petersburgu w 1881 r., a kończy napadem na pociąg w Bezdanach pod Wilnem w 1908 r., dokonanym przez Piłsudskiego i jego bojowców” – czytamy na stronie TVP.

Lublin, a w zasadzie lubelskie Stare Miasto, na kilka dni stało się dla filmowców jednocześnie Warszawą, Krakowem i Wilnem. Serialu o młodym Józefie Piłsudskim będzie można zobaczyć już we wrześniu tego roku z TVP.

Nie dostaliśmy pieniędzy!

Do naszej redakcji odezwał się jeden ze statystów, który brał udział w kręceniu serialu w Lublinie. Twierdzi, że on, jak i inni statyści nie otrzymali jeszcze pieniędzy od agencji, która zajmowała się pozyskaniem statystów do tego serialu. Przypomnijmy, że zdjęcia do nowego serialu TVP zakończyły się w maju.

Poniżej przedstawiamy wiadomość od naszego Czytelnika – pisownia oryginalna.

Brałem udział jako statysta w filmie Młody Piłsudski. Pieniądze marne, ale nie o kasę tu chodzi. Nie znoszę sytuacji, gdy jestem robiony w bambuko. Otóż była podpisana umowa statysty, wszystko białe. Bardzo tego żałuję, ale pomimo informacji, że zawarta została w 2 drukach, nie udało mi się zabrać swojego. Gdy po chwili się ocknąłem i zwróciłem się do menadżerki, która nami się zajmowała to były ciągle zapewniania, że zaraz, zaraz. I tak kilka razy. Po zakończonych zdjęciach okazało się, że tej pani z umowami już nie ma, ale to tylko formalność. Przecież mamy zdjęcia z planu itd. To jest łatwe do udowodnienia, że braliśmy udział. Otóż pierwotnie było zapewnienie, że kasa będzie w następnym tygodniu – zdjęcia były na początku maja. Później, gdy zacząłem pisać i dzwonić zapewniono, że produkcja prześlę środki na początku czerwca. W połowie się kontaktowałem i znowu to samo – „nie mamy kasy od produkcji” itd. Jednak mamy już koniec miesiąca, minęło 2 miesiąca od daty, gdy kasa miała być wypłacona. Już nie obchodzi mnie to, czy mają to, czy nie. Jako zleceniodawcy zobowiązali się do jej wypłacenia bez względu na jakieś wymyślone transakcje ze strony rzekomej produkcji. Patrząc jednak na zdjęcia z wczasów tychże pracowników grupy XXI, słabo mi się wierzy, że pojechali tam, płacąc „ładnymi oczami”. Powtórzę, że nie chodzi o kasę. Ta marna stawka, którą zaproponowali, przeliczając na godziny pracy, nawet nie sięgnęła minimalnej krajowej na godzinę. Chodzi tu o szacunek wobec siebie i brak akceptacji, że ktoś mnie chce wrobić na gołym miejscu. Spotkałem chłopaka jakiś czas temu, on też powiedział, że nic nie dostał. Więc zakładam, że nie dostał kasy nikt. W przeliczeniu na dużą ilość statystów (kilkadziesiąt tylko tego 1 dnia, gdy byłem ja) ktoś chyba zachował sobie całkiem sporą kwotę… Po uzbieraniu ludzi planuje wystosować przedsądowe wezwanie do zapłaty, a jeśli to nie zadziała to pozew zbiorowy. Najgorsze co można zrobić w sytuacji, gdy ma się do czynienia z oszustem to sobie odpuścić, na co liczy pewnie ta pierwsza strona. Ja nie odpuszczę. Nawet gdy droga do wyegzekwowania środków mi zajmie więcej kosztów niż ta marna stówa, którą otrzymam na końcu.

Zaraz po otrzymaniu tej wiadomości od naszego Czytelnika postanowiliśmy odezwać się do agencji odpowiedzialnej za zatrudnienie statystów do serialu „Ziuk. Młody Piłsudski” w Lublinie. Niestety nikt do tej pory nie odpisał na naszego maila, również nikt nie odbiera telefonu. Jeśli otrzymamy komentarz firmy to materiał zostanie zaktualizowany.

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ja również brałem udział w zdjęciach ale kasy do dziś nie ma. Podobno agencja XXI nie otrzymała pieniędzy od producenta. Skoro pan Kurski ma na Rydzyka to dlaczego nie wypłaci za pracę normalnym ludziom? ( Film realizowany na zlecenie TVP) .

  2. Gal anonim bronisz oszustów, czzbys byl z agencji, ktora okrada w bezczelny sposob statystow? Stawki glodowe i jeszcze nie wyplacane. Te agencje statystow sa jakies bezkarne , nie tylko agencja XXI z W-wy tak robi, inne także, np. ABe tez nie jest zainteresowana.elemelek zeby zaplacic statystom. , niby mialy byc przelewy na konto statysty, ale przelewow nie ma i zero kontaktu. Agencja ABe ma podobno 8 planow, to ilu statystow oszukali?

  3. Jeśli statyści nine dostali umowy ani wypłaty, to ich wizerunek chyba nie powinien być udostępniony w tym filmie? Mogliby pociągnąć sprawę jeszcze w tę stronę.

  4. Gal A. Mylisz to z występami w programach typu teleturnieje, za statystowanie należy się kasa od razu. To jest praca jak każda inna. Monter nadwozi samochodów nie dostaje wypłaty po sprzedaży samochodu, prawda? Kiedy statystowałam w filmach, kasa była wypłacana bezzwłocznie. Gdy brałam udział w programie rozrywkowym, dostawałam ją po emisji odcinka. Osoby „robiące za widownię” dostawały od razu.

  5. Mi też nie zapłacili. Jeśli ktoś nadal się tym interesuje proszę o jakiś kantak do producenta bo kasa za pracę się należy