Stanowisko MON w sprawie kontynuacji modernizacji Armii Wojska Polskiego

Piknik wojskowy na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie
Piknik wojskowy na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

MON zabrał głos w sprawie zarzutów medialnych posła Mariusza Błaszczaka, twierdząc, że prezentowane podczas konferencji prasowej (22 lutego bieżącego roku) informacje nie są zgodne z rzeczywistością i mogą celowo manipulować opinią publiczną, co jest szczególnie niebezpieczne, biorąc pod uwagę zdolność obronności Polski i spraw związanych z Wojskiem Polskim.

Weryfikacja założeń i opłacalności planowanej modernizacji

MON zgodnie stwierdza, że praktyki zakupowe na rzecz armii, poprzedniego rządu, były niejasne i nie brały pod uwagę nowych czynników tj. choćby przedłużający się konflikt zbrojny za naszymi granicami. Celem MON jest postawić na pełną transparentność i racjonalność dostosowaną do potrzeb nowoczesnej armii.

Ministerstwo Obrony Narodowej przeprowadza audyt wydatków i umów zbrojeniowych, w tym tzw. kontraktów koreańskich. Zastrzegając i uspokajając nastroje społeczne, że zamówienia dla wojska będą kontynuowane, bez dodatkowych ograniczeń.

Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach | fot. 18 Dywizja Zmechanizowana
Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach | fot. 18 Dywizja Zmechanizowana

Modernizacja wojska będzie kontynuowana

Celem głównym MON jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia i finansowania zakupionego sprzętu. Tempo modernizacji wojska musi być dostosowane do możliwości gospodarczych i finansowych kraju. Podkreślić trzeba, że MON kontynuuje rozwój i modernizację Wojska Polskiego bez zmian.

W kwestii odniesień do wypowiedzi prasowej gen. Gocuła – zaznaczamy, że poprzednia ekipa rządowa nie opracowała niezbędnych dokumentów i planów strategicznych. To niewytłumaczalne i dalece nierozsądne – szczególnie, że mijają dwa lata od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Nadrabiamy te zaległości. Uporządkujemy ten chaos po dwóch ministrach z PiS. Przywrócimy przy tym transparentnośc i zaufanie opinii publicznej. – mówi rzecznik MON

Wojsko Polskie to ludzie — fundament bezpieczeństwa kraju

Wojsko Polskie opiera się na ludziach, a nasze bezpieczeństwo zależy od ich siły. MON planuje zwiększyć liczbę żołnierzy, a do końca tego roku armia będzie liczyć około 220 tysięcy osób. Liczebność armii jest istotna, jednak nie przeważa nad jej zdolnościami operacyjnymi i skuteczną obroną cywilną.

Piknik wojskowy na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie
Piknik wojskowy na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Efektywnie zarządzanie personelem wojskowym

Nasza polityka personalna jest realistyczna, a nie opiera się na PR-ze. Zamierzamy ograniczyć ilość odejść Uprawiamy realną politykę kadrową, a nie pusty PR. Ograniczymy skalę odejść doświadczonych żołnierzy, zadbamy o ich wyposażenie indywidualne i godne zarobki. Kończymy również z „papierowymi” jednostkami, kanibalizacją struktur i „przelewaniem” personelu na potrzeby słupków i mapek.  – mówią przedstawiciele MON

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.