Konsorcjum spółek Kavoo Invest z Poznania i Sybilski, Wesoły and Partners Constructions z Wrocławia zaprojektuje nowy stadion żużlowy dla Lublina. Obiekt powstanie przy ul. Krochmalnej.
Projektant nowego stadionu żużlowego wybrany
Konsorcjum spółek Kavoo Invest z Poznania oraz Sybilski, Wesoły and Partners Constructions z Wrocławia, to jedyny wykonawca, który został dopuszczony do udziału w postępowaniu na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Poznańsko-wrocławskie konsorcjum wyceniło swoje prace na ponad 7,4 mln zł. Dziś dowiedzieliśmy się, że miasto przystało na tę ofertę.
„Po przeprowadzeniu przez komisję przetargową ścisłej analizy złożonej oferty, dokonano jej wyboru jako najkorzystniejszej i tym samym zdecydowano o powierzeniu zlecenia opracowania kompletnej dokumentacji projektowej wraz z kosztorysami inwestorskimi konsorcjum firm z Poznania i Wrocławia” – mówi Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Jakie wymagania stawia miasto?
Zgodnie ze wskazanymi projektantowi wytycznymi trybuna stadionu ma pomieścić od 17 do 20 tysięcy miejsc, a dolny rząd siedzeń, ze względów bezpieczeństwa, będzie znajdował się powyżej górnej krawędzi bandy wokół toru. Tor będzie oddzielony od trybun ogrodzeniem i wyposażony w bandy kinetyczne, a zadaniem projektanta będzie dostosowanie go do wytycznych Ekstraligi Żużlowej, Polskiego Związku Motorowego czy Międzynarodowej Federacji Motocyklowej.
Opracowana dokumentacja projektowa ma objąć kompletną infrastrukturę, rozplanowanie pomieszczeń wewnątrz i zaplanowanie terenu wokół. Teren inwestycji ma harmonijnie wpisać się w istniejący układ, a nowa przestrzeń parkowo-rekreacyjna będzie dostępna dla mieszkańców. Planowane nasadzenia powinny uwzględniać roślinność wysoką i niską, stanowiąc zielony teren rekreacyjny z elementami zabawowymi, czy małej architektury, takimi jak ławki, pomost, przystań kajakowa i inne uzupełnienia funkcji sportowej i rekreacyjnej terenu w elementy wypoczynku dla mieszkańców.
Projekt będzie musiał uwzględnić odpowiednie rozwiązania dla tłumienia hałasu i pełne zadaszenie pozwalające na przewietrzenie, zaciemnienie i podwieszenie elementów związanych m.in. z urządzeniem sceny w różnych konfiguracjach. Nowy budynek ma spełniać normy i wymagania federacji krajowych i międzynarodowych w zakresie sportów motorowych i gier zespołowych, w tym piłki siatkowej, ręcznej i koszykówki, a także zawodów lekkoatletycznych.
„Rozwiązania projektowe mają zapewnić jak najniższe koszty eksploatacji z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, rozwiązań automatyki budynkowej i systemów zarządzania obiektem” – informuje Stryczewska.
Termin opracowania dokumentacji to 18 miesięcy od momentu podpisania umowy, co oznacza, że w pierwszym kwartale 2024 roku miasto będzie posiadało kompletny projekt i aktualną wycenę nowego stadionu. Natomiast sama budowa powinna się zakończyć do końca 2026 r. Wstępne koszty budowy mogą wynieść nawet 200 mln zł. Skąd ratusz planuje pozyskać na ten środki?
„Brane są pod uwagę różne możliwe scenariusze finansowania realizacji inwestycji poprzez pozyskanie dofinansowania z Ministerstwa Sportu, czy w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Decyzja dotycząca ostatecznego modelu finansowania budowy zapadnie na późniejszym etapie, po opracowaniu projektów obiektu” – dodaje Stryczewska.
A po ulicach dalej jeździjcie po ciemku bo tniemy koszty oświetlenia