Środa pochmurna, wciąż z burzami. Nie można wykluczyć powstania pojedynczych superkomórek

Burza nad Lublinem
Burza nad Lublinem | fot. Marek Skowronek, ideastudio.pl

W środę w większości kraju spodziewane jest duże zachmurzenie; wciąż występować będą burze. Towarzyszyć im będą opady deszczu do 30 mm, porywy wiatru do 70-75 km/h. Lokalnie możliwy grad.

Pogoda na dziś – środa 4 sierpnia

„Dziś będziemy w obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie frontów atmosferycznych. Na wschodzie i na krańcach zachodnich zaznaczą się płytkie ośrodki niżowe. Napływać będzie powietrze polarne morskie, na południowym wschodzie cieplejsze, nad resztą kraju chłodniejsze” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Powietrze nad Polską będzie dość zasobne w wilgoć (TPW na wschodzie nawet do 30-35 mm, współczynnik zmieszania w dolnej troposferze do 11-12 g/kg) oraz umiarkowanie chwiejne (LI do -4K). Pionowy gradient termiczny nie będzie stromy, wyniesie około 0,6°C/100 m, co może utrudniać powstawanie burz.

Warunki kinematyczne najlepsze będą na wschodzie (SHEAR w warstwie 0-6 km na obszarze oznaczonym na żółto do 15 m/s), a obszar ich występowania będzie się pokrywać z obszarem o największych zasobach energii chwiejności (dochodzącej do 1200-1500 J/kg). Tam burze będą zorganizowane w większe struktury wielokomórkowe, nie można wykluczyć powstania pojedynczych superkomórek. Ryzyko groźniejszych zjawisk będzie tu największe, opady deszczu mogą się sięgnąć 20-30 mm, a porywy wiatru 70-75 km/h. Lokalnie możliwy grad.

„Prognoza najgroźniejszych zjawisk jest jednak obarczona niepewnością, gdyż prognozowane zachmurzenie może znacznie utrudnić rozwój głębokiej konwekcji” – zastrzegają synoptycy IMGW.

Na pozostałym obszarze kraju warunki do rozwoju konwekcji będą słabsze, w związku z tym burze będą miały mniejszą intensywność. Będą im towarzyszyć opady deszczu do 15 mm oraz porywy wiatru do 60-65 km/h.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.