„Sprzedam bon turystyczny”. Czy można sprzedać bon na wakacje? Jaka grozi kara?

Sprzedam bon turystyczny OLX | materiały prasowe ZUS

Na portalach ogłoszeniowych pojawiły się ogłoszenia o sprzedaży bonów turystycznych na wakacje. ZUS przestrzega, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Bon turystyczny na sprzedaż

W sieci pojawiły się oferty oszustów, którzy próbują sprzedać bon na wakacje. – „Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione” – przypomina Polska Organizacja Turystyczna oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pamiętajmy, że tego rodzaju oferty są niezgodne z prawem, a zakupione w ten sposób bony nie będą mogły zostać wykorzystane. Dokonanie płatności podmiotowi turystycznemu wymaga bowiem jeszcze potwierdzenia dodatkowym kodem, który otrzymamy sms-em lub mailowo w trakcie transakcji.

Jaka kara grozi za sprzedaż bonu turystycznego?

Za sprzedaż bonu turystycznego grozi kara grzywny – nawet do jednego miliona złotych, kara ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, kara pozbawienia wolności do lat 3.

W ustawie o bonie turystycznym wskazano, że za jego pomocą dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie Polski. Osoba uprawniona może w ten sposób zapłacić za dziecko, na które przyznano jej dodatek lub świadczenie wychowawcze (Rodzina „500 plus”).

Bon turystyczny – komu przysługuje i jak aktywować

Od 1 sierpnia rodzice dzieci do 18. roku życia mogą aktywować bon turystyczny na platformie PUE ZUS. Aby to zrobić nie trzeba składać wniosku. Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce [Ogólny]. W menu bocznym trzeba wybrać [Polski Bon Turystyczny], a następnie [Mój bon].

Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+). Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby. Przy aktywacji trzeba podać swoje dane kontaktowe – adres e-mail i nr telefonu komórkowego.

Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności, przy użyciu którego będzie można płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Do tej pory ZUS wydał 291 tys. bonów o łącznej wartości 248 mln złotych. Beneficjenci zdążyli wykonać już 7,8 tys. płatności bonami na kwotę ok. 6 mln złotych. Na PUE ZUS zarejestrowało się ponad 10 tys. podmiotów turystycznych i wciąż pojawiają się nowe. Ich lista znajduje się na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. „Przy aktywacji trzeba podać swoje dane kontaktowe – adres e-mail i nr telefonu komórkowego.” G… prawda. Pomimo pobierania 500+ nie mam dostępnej opcji. Jestem odsyłany z infolinii na infolinię. 6 czy 7 sierpnia powiedziano aby złożyć wniosek przez ePUAP. Niestety, pomimo złożenia, nadal nie mam dostępu. Na infoliniach nikt nie potrafi nic więcej powiedzieć.

  2. Zgadzam się ? Z bonem powinni dołożyć pełne wyżywienie, spa, wstęp do jacuzzi, jacht pełnomorski i jeszcze koniecznie instruktora narciarstwa ?

  3. NA CO KOMU TAKI BON JAK JEDZENIA NIE MOŻNA KUPIĆ MATERACÓW CZY LEŻAKÓW W SKLEPACH