Sprawdź, czy jutro zrobisz zakupy

piotr i paweł
Sklepy Piotr i Paweł | fot. piotripawel.pl

W niedzielę 16 grudnia wszystkie sklepy będą otwarte. W kolejne dwie niedziele – 23 oraz 30 grudnia – handel też będzie dozwolony. Najbliższa niedziela z zakazem handlu dopiero 6 stycznia 2019 r.

Najbliższa niedziela 16 grudnia jest trzecią niedzielą w grudniu, ale to nie oznacza, że tego dnia sklepy będą zamknięte. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele w grudniu tylko jedna niedziela – 9 grudnia – jest niehandlowa. Co oznacza, że najbliższe niedziele, czyli 16, 23 i 30 grudnia handel będzie dozwolony.

W 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu (ostatnia) ma być handlowa (15 niedziel w całym roku). Całkowity zakaz handlu ma obowiązywać już od 2020 roku. Wyjątkiem ma być 7 niedziel w roku podczas wzmożonego ruchu zakupowego: trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń, w których zakaz handlu nie obowiązuje. Są to m.in. w cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, saloniki prasowe czy kawiarnie. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Przeczytaj także:

>> Godziny otwarcia sklepów Biedronka w Wigilię, Sylwestra i Nowy Rok

>> Godziny otwarcia sklepów Lidl w Wigilię, Sylwestra i Nowy Rok

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.