Specjalna linia autobusowa dowiezie wiernych w niedziele do kościoła. Autobus będzie darmowy, parafia liczy na tace

Ksiądz sprawujący mszę świętą
Ksiądz sprawujący mszę świętą | fot. pixabay.com

Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie wymyślił sposób, aby wierni łatwiej mogli dostać się na niedzielną mszę. Eksperymentalnie przez trzy najbliższe miesiące wierni będą dowożeni na niedzielne msze specjalną, bezpłatną linią autobusową.

Autobusem na niedzielną mszę

W czwartek (6.04) na stronie internetowej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie pojawiła się informacja, że od 16 kwietnia uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa pod nazwą „Parafia NSJ”, która będzie obsługiwała niedzielne msze święte w godz. 10:00, 11:30 i 13:00.

Specjalnie wynajęty na tę okazję autobus, będzie poruszał się po trasie: zatoka przed kościołem, Kunickiego, Nowy Świat, Wyścigowa, Dunikowskiego, Herberta do pętli końcowej, Herberta, Zemborzycka, Kunickiego, zatoka przed kościołem.

W autobusie obsługującym linię specjalną nie trzeba mieć biletu. Koszt przejazdu ponosi parafia. Zachęcamy do skorzystania i podzielenia się opiniami. Obecnie mamy umowę na trzy miesiące. Po upływie tego czasu zdecydujemy czy to rozwiązanie kontynuować – czytamy na stronie parafii.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z proboszczem parafii ks. Waldemarem Sądeckim. Jak się okazuje, pomysł uruchomienia specjalnej linii autobusowej, która dowoziłaby wiernych na niedzielne msze, narodził się jeszcze przed pandemią.

Główną przyczyną uruchomienia takiej linii jest brak parkingu przy kościele, który umożliwiałby wiernym przyjechanie autem na mszę. Nie ma też możliwości zakupu działki obok kościoła, którą dałoby się przerobić na parking – wyjaśnia ks. Waldemar Sądecki.

Specjalna linia ma ułatwić dotarcie do kościoła, szczególnie osobom starszym. Jest to trzymiesięczny eksperyment, w trakcie którego parafia ma badać zainteresowanie tym rozwiązaniem. Jeśli linia będzie cieszyła się popularnością, wtedy rada parafialna zastanowi się wdrożeniem takiej linii na dłużej.

Co łaska

Linia „Parafia NSJ” jest bezpłatna, co oznacza, że pasażerowie nie muszą kupować i kasować biletów. Za przejazd zapłaci parafia. Duchowny zapytany o koszt takiego rozwiązania przyznał, że nie pamięta, na jaką kwotę opiewa umowa na uruchomienie specjalnej linii i nie chciałby na razie o tym mówić.

Parafia liczy, że uruchomienie bezpłatnej linii zwiększy frekwencję na niedzielnych mszach, a tym samym wierni odpłacą się za darmowy przejazd dobrowolną tacą.

Linię uruchomi Miejska Korporacja Komunikacyjna, spółka należąca do MPK Lublin. Linia będzie prawdopodobnie obsłużona niskopodłogowymi autobusami marki Jelcz.

ZTM zmienił rozkład na wniosek proboszcza

Przypomnijmy, że podczas kwietniowej korekty rozkładów komunikacji miejskiej, Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie na wniosek proboszcza parafii pw. św. Marcina przy ul. Krężnickiej zmienił niedzielny rozkład linii nr 78, bo zmieniły się godziny mszy świętych.

Zmiany w zakresie linii nr 78 obowiązujące od 3 kwietnia dotyczą linii regularnej i są odpowiedzią na wniosek społeczności parafialnej i w porozumieniu z gminą Konopnica. Możliwość korekty godzin odjazdu linii w systemie ZTM są rozpatrywane od dawna, na wnioski dużych grup np. zakładów pracy, instytucji, szkół, uczelni, jak również grup pasażerów – mieszkańców – mówi Monika Fisz.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.