Śnieg na Lubelszczyźnie. Zrobiło się biało. Spadnie nawet 30 cm śniegu!

zima śnieg
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Na Lubelszczyźnie zrobiło się biało. Intensywne, wielogodzinne opady śniegu będą mocno ograniczać widzialność, paraliżować ruch komunikacyjny, powodować oblodzenia, a także wyrządzać szkody materialne.

Ostatni tydzień stycznia upłynie pod znakiem zimowej pogody z opadami śniegu oraz zamieciami i zawiejami śnieżnymi. Przejściowo padać będzie także deszcz i deszcz ze śniegiem. Na wschodzie kraju opady śniegu chwilami będą intensywne. Pod koniec tygodnia nad północny wschód napłynie zimne powietrze i nocą temperatura powietrza spadnie do -10°C.

Atak zimy w Polsce

Nad południowo-wschodnią Polskę, nasunął się aktywny niż z frontami atmosferycznymi. Niż ten przywędrował do nas znad Włoch, przez Nizinę Węgierską i zachodnią Ukrainę. Są to wilgotne tereny i taki tor przemieszczania się niżu, spowodował, że napłynęło do nas powietrze zasobne w duże zapas wilgoci, co skutkuje intensywnymi opadami śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Strefa śniegu będzie wędrowała z południa na północ kraju, wraz z przemieszczaniem się niżu.

„Największych opadów śniegu spodziewamy się nad ranem i w ciągu dnia 25.01 na Podkarpaciu, tam spadnie do 35 cm śniegu. W Małopolsce, na Lubelszczyźnie, na wschodzie Mazowsza i Podlasia spadnie od 20 do 30 cm śniegu w ciągu 24 godzin. Na pozostałam obszarze kraju również nieco się zabieli jednak opady nie będą już tak intensywne” – czytamy w komunikacie IMGW.

Opadom śniegu okresami będzie towarzyszył silny i porywisty wiatr, który miejscami, zwłaszcza na Lubelszczyźnie, Podlasiu i wschodzie Mazowsza, a także w górach może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Zarówno dziś (25.01) w dzień jak kolejnej nocy, temperatura powietrza w całym kraju będzie dość wyrównana i wyniesie około 0°C, 1°C. W kolejnych dniach pogoda będzie bardzo zmienna, na przemian będą występowały dni słoneczne i pochmurne z opadami śniegu i deszczu.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla województwa lubelskiego.

– Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym okresami silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności Ostrzeżenia od 20 cm do 30 cm – prognozuje Ewa Łapińska z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.