Śmiertelna kocia choroba. Przebadano koty z Lublina i innych miast. Wynik dodatni w kierunku grypy.

kot w klatce
Kot znaleziony przez strażników miejskich pod maską samochodu służbowego | fot. Straż Miejska Miasta Lublin

Główny Inspektorat Weterynarii wydał oświadczenie w sprawie zachorowań kotów domowych i wychodzących. W dziewięciu na jedenaście przebadanych próbek wykryto wirusa grypy H5N1

Wyniki badań zarażonych kotów

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w poniedziałek, że dostępne są wyniki kolejnych przebadanych próbek pobranych od kotów z Lublina, Trójmiasta oraz Poznania.

Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew.

GIW

Trwa ustalanie źródła zakażenia

Na chwilę obecną (Poniedziałek 23.06.2023) nie udało się ustalić, źródła zakażenia. Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu.

Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia kota śmiertelną kocią chorobą?

Analizując dane, pochodzące z innych krajów ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  • Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
  • Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
  • Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.