Skażona woda w wodociągu. Nie nadaje się do mycia i spożycia

kran woda
Przerwa w dostawie wody | fot. pixabay

W wodociągu zbiorowego zaopatrzenia na terenie gminy Spiczyn wykryto bakterie grupy coli. Mieszkańcy nie mogą pić wody z kranu, ani nawet używać jej do mycia.

Jak poinformował w komunikacie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej, na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych wody pobranej z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Januszówka na terenie gminy Spiczyn, stwierdzono obecność bakterii z grupy coli.

Ostrzeżenie dotyczy czterech miejscowości: Wólka Nowa, Stoczek i Januszówka i część miejscowości Ziółków. Woda pitna jest dostępna u Sołtysów miejscowości Nowa Wólka, Januszówka, Stoczek, Ziółków.

Wyniki analiz próbek wody pobranych z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Januszówka, gmina Spiczyn wykazała obecność bakterii grupy coli. Uzyskane wyniki wskazują na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, co skutkuje brakiem przydatności wody do spożycia i uzasadnia unieruchomienie wodociągu do czasu przywrócenia jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi” – czytamy w komunikacie.

Woda z kranu w tych miejscowościach nie nadaje się do picia, nie może być przeznaczona do przygotowywania posiłków, do mycia naczyń, owoców i warzyw ani utrzymywania higieny osobistej. Może być używana jedynie do spłukiwania toalet. Dotyczy to 565 mieszkańców.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej stwierdził też obecność bakterii grupy coli w wodociągu Zawieprzyce w miejscowościach Zawieprzyce i Zawieprzyce Kolonia. Dotyczy to 821 mieszkańców.

Woda warunkowo jest przydatna do spożycia, kąpieli noworodków, mycia zębów, mycia owoców i warzyw spożywanych na surowo oraz mycia naczyń po uprzednim przegotowaniu (minimum przez 2 min.) i pozostawieniu do ostudzenia bez gwałtownego schładzania.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. W ogóle jakość wody oststnio się bardzo pogorszyła mam na myśli Lublin….woła o pomstę do nieba,wodę trzeba kilka razy filtrować jest bardzo twarda….masakra

  2. Pokłady wapienia m.in. na wyżynie lubelskiej powoduje dużą twardość wody i nic na to nie poradzimy. Butelkowana nie daje żadnych gwarancji lepszej jakości, sorry taką mamy wodę.