Rząd wprowadzi nowy znak drogowy D-54. Będzie stosowany tylko w miastach

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekty nowych znaków drogowych dla stref czystego transportu w miastach. Będą tam mogły jeździć tylko samochody na prąd, wodór i gaz ziemny.

– Potrzeba wprowadzenia nowego znaku drogowego wynika z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, zaś znakiem tym będą oznaczane rewiry, do których nie będzie można wjechać innym samochodem niż elektryczny, napędzany wodorem lub gazem ziemnym CNG – czytamy na stronie Lege Artis.

Mowa tu o znaku drogowym D-54 „Strefa czystego transportu” wraz z odwołującym go D-55. Takie znaki mają pojawić się w miastach. Znak oznaczający początek strefy czystego transportu przedstawiać będzie wizerunek samochodu w kolorze zielonym, obramowany kołem, nad którym znajdzie się napis „Strefa”. Koniec strefy oznaczać będzie znak, na którym oznaczenie jej początku jest przekreślone.

Znak drogowy „Strefa czystego transportu” D-54 i D-55 | źródło: Lege Artis

Miasta będą mogły tworzyć strefy czystego transportu już od połowy 2018 roku. Za niestosowanie się do zakazu, zgodnie z kodeksem wykroczeń, grozi mandat w wysokości nawet do 500 zł. W Polsce ma powstać 6 tys. punktów do ładowania samochodów elektrycznych, a na drogach do 2025 r. ma ich jeździć po polskich drogach ok. 1 miliona pojazdów.

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. I ciekawe za co ludzie kupią te nowe samochody jak ciągle tylko państwo zabiera coraz więcej z wypłaty

  2. Faszyzm. Dlaczego LPG jest dyskryminowane? Bo na LPG nie jeżdżą burżuje i urzędasy?

  3. Czyli wjazd tylko hybrydą a w środku strefy 90% budynków opalanych węglem? 🙂

  4. Nie będzie 1miliona jak nie bedą wprowadzone dopłaty. W Polsce nikogo nie stać aby kupić nowy elektryczny samochód … Porażka.

  5. Czyli samochody na gaz LPG szkodzą środowisku. Czyli osioł co wprowadził ten znak D-54 powinien pomyśleć że ludzie w domach mają kuchnie gazowe na LPG i powinien zadbać o ich zdrowie wprowadzając zakaz ich używania.