Rząd wprowadza zmiany w kolejności szczepień. „Korygujemy błąd”

Minister Michał Dworczyk
Minister Michał Dworczyk | fot. Krystian Maj, KPRM

O zmianach w kolejności szczepień informował dziś Michał Dworczyk. Etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części: seniorzy powyżej 60. roku życia, przewlekle chorzy oraz służby mundurowe, funkcjonariusze i żołnierze.

Zmiana kolejności szczepień

Osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione przeciwko COVID-19 wcześniej – już w etapie I. Rząd reaguje na liczne wnioski o kluczowe potraktowanie tej grupy. O nowym podziale etapu I szczepień informował dziś Michał Dworczyk.

Szef KPRM apelował także do wszystkich, aby przy rejestracji korzystali z infolinii 989 lub rejestrowali się online. Osobom starszym, które mogą mieć problemy z rejestracją przez internet, pomoże Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

„Do Kancelarii Premiera Rady Ministrów oraz Ministerstwa Zdrowia wpłynęły wnioski dotyczące preferencyjnego traktowania osób chorych na choroby przewlekłe. W każdym procesie decyzyjnym jest tak, że mogą pojawić się błędy, ale wtedy, kiedy się one pojawiają, można je skorygować. Dziś przedstawimy skorygowany etap I szczepień przeciw Covid-19 – informował szef KPRM Michał Dworczyk.

Etap pierwszy szczepień został podzielony na trzy części:

– 1a – seniorzy 60+, rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia, zaczyna się 22 stycznia

– 1b – osoby z chorobami przewlekłymi – m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, wentylowane mechanicznie, z chorobami nowotworowymi

– 1c – nauczyciele i służby mundurowe – funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, ABW, Agencja Wywiadu, CBA, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie OSP, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

22 stycznia rusza system rejestracji i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia

Od 15 stycznia na szczepienie przeciw Covid-19 rejestrują się seniorzy powyżej 80. roku życia. W piątek 22 stycznia ruszy rejestracja osób powyżej 70. roku życia. Zgodnie z zapowiedzią szczepienie wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia ma ruszyć 25 stycznia.

– Prosimy o zrozumienie tego, że obecnie nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich seniorów terminów szczepień będzie dostatecznie dużo – powiedział Michał Dworczyk. – W pierwszym momencie, gdy rusza rejestracja danej grupy, jest duży napór na infolinię czy stronę. Zdarza się, że trzeba poczekać na dodzwonienie się.

Ponadto Dworczyk zapewnił, że nie będzie opóźnień w rozpoczęciu szczepień grupy pierwszej, czyli seniorów po 70. roku życia. Przypomniał również, że w związku z ograniczeniem dostaw preparatu Pfizera konieczne było spowolnienie procesu szczepienia grupy zero, czyli pracowników medycznych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.