Rząd wprowadza zmiany w kolejności szczepień. „Korygujemy błąd”

Minister Michał Dworczyk
Minister Michał Dworczyk | fot. Krystian Maj, KPRM

O zmianach w kolejności szczepień informował dziś Michał Dworczyk. Etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części: seniorzy powyżej 60. roku życia, przewlekle chorzy oraz służby mundurowe, funkcjonariusze i żołnierze.

Zmiana kolejności szczepień

Osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione przeciwko COVID-19 wcześniej – już w etapie I. Rząd reaguje na liczne wnioski o kluczowe potraktowanie tej grupy. O nowym podziale etapu I szczepień informował dziś Michał Dworczyk.

Szef KPRM apelował także do wszystkich, aby przy rejestracji korzystali z infolinii 989 lub rejestrowali się online. Osobom starszym, które mogą mieć problemy z rejestracją przez internet, pomoże Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

„Do Kancelarii Premiera Rady Ministrów oraz Ministerstwa Zdrowia wpłynęły wnioski dotyczące preferencyjnego traktowania osób chorych na choroby przewlekłe. W każdym procesie decyzyjnym jest tak, że mogą pojawić się błędy, ale wtedy, kiedy się one pojawiają, można je skorygować. Dziś przedstawimy skorygowany etap I szczepień przeciw Covid-19 – informował szef KPRM Michał Dworczyk.

Etap pierwszy szczepień został podzielony na trzy części:

– 1a – seniorzy 60+, rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia, zaczyna się 22 stycznia

– 1b – osoby z chorobami przewlekłymi – m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, wentylowane mechanicznie, z chorobami nowotworowymi

– 1c – nauczyciele i służby mundurowe – funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, ABW, Agencja Wywiadu, CBA, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie OSP, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

22 stycznia rusza system rejestracji i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia

Od 15 stycznia na szczepienie przeciw Covid-19 rejestrują się seniorzy powyżej 80. roku życia. W piątek 22 stycznia ruszy rejestracja osób powyżej 70. roku życia. Zgodnie z zapowiedzią szczepienie wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia ma ruszyć 25 stycznia.

– Prosimy o zrozumienie tego, że obecnie nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich seniorów terminów szczepień będzie dostatecznie dużo – powiedział Michał Dworczyk. – W pierwszym momencie, gdy rusza rejestracja danej grupy, jest duży napór na infolinię czy stronę. Zdarza się, że trzeba poczekać na dodzwonienie się.

Ponadto Dworczyk zapewnił, że nie będzie opóźnień w rozpoczęciu szczepień grupy pierwszej, czyli seniorów po 70. roku życia. Przypomniał również, że w związku z ograniczeniem dostaw preparatu Pfizera konieczne było spowolnienie procesu szczepienia grupy zero, czyli pracowników medycznych.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.