Rząd planuje wprowadzić nowy podatek. Zasili on Polski Instytut Sztuki Filmowej

tv telewizja netflix
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Rząd zapowiedział wprowadzenie nowego podatku, który zapłacą właściciele platform VoD jak m.in. Netflix, Cda czy Player. Pieniądze mają zasilić Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0 zakłada wprowadzenie nowego podatku, który mają zapłacić właściciele platform VoD. W projekcie znalazły się m.in. zapisy zmieniające ustawę o kinematografii. Jak napisano w uzasadnieni do projektu, „zmiana ma na celu pomoc rynkowi kinematografii w Polsce w związku z pandemią COVID-19”.

Podmioty „dostarczające audiowizualną usługę medialną na żądanie” będą płacić na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 1,5 proc. przychodów „z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie albo przychodu uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeżeli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy”.

Najwięcej do kasy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, według rządowych wyliczeń, odprowadzą właściciele platform:

  • Netlix – niemal 6,5 mln zł
  • Ipla – ponad 4 mln zł
  • Player.pl – ponad 1,5 mln zł
  • Amazon – niemal 666 tys. zł
  • Cda.pl – ponad 580 tys. zł

W projekcie poinformowano, że nałożenie na podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie obowiązku dokonywania wpłat na rzecz PISF – szacunkowo – przyniesie tej instytucji przychód w wysokości ok. 15 mln zł do końca roku 2020 oraz co najmniej 20 mln zł rocznie w kolejnych latach.

Według rządowych założeń, ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2020 r.2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zablokują lokalizacje i w dupie was będą xD mieli wtedy będą sobie liczyć . Vpn będzie przymusowy do korzystania z usługi