Rząd likwiduje OFE, pieniądze trafią na Indywidualne Konta Emerytalne

pieniądze gotówka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Rząd likwiduje Otwarte Fundusze Emerytalne. Od przyszłego roku wszystkie zgromadzone w OFE pieniądze trafią na Indywidualne Konta Emerytalne. Zapłacimy 15% „prowizji”.

Obecnie w Otwartych Funduszach Emerytalnych jest 162 mld zł. Pieniądze te są umieszczone na kontach 15,8 milionów ubezpieczonych. Od przyszłego roku rząd zapowiedział, że środki zgromadzone w OFE trafią na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne.

Obywatelu zdecyduj – IKE vs. ZUS

Każdy obywatel zadecyduje czy zostawić je w IKE czy wpłacić na subkonto ZUS. W obu przypadkach będą one powiększać emeryturę, ale w przypadku Indywidualnych Kont Emerytalnych trzeba będzie ponieść koszt 15-procentowego podatku, ukrytego pod nazwą „opłaty przekształceniowej”, płatnej w dwóch ratach (w latach 2020 i 2021, za każdym razem 7,5 proc. wartości). Środki pobrane z tego tytułu trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Pieniądze z IKE będzie można wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego – obecnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Wypłata z IKE nie będzie obciążona podatkiem dochodowym. Środki z IKE będzie można wypłacić jednorazowo albo w ratach. Natomiast wypłata z subkonta w ZUS, będzie opodatkowana w wysokości 18 lub 32 proc. w zależności od dochodów (PIT).

Pieniądze będą przekazane w styczniu 2020 roku.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.