Ruszyła Lubelska Biblioteka Wirtualna

Lubelska Bibloteka Wirtualna

W ramach digitalizacji zbiorów bibliotecznych wykonano ponad 7,5 mln skanów. Digitalizacja objęła między innymi: starodruki, czasopisma i gazety, pozycje kartograficzne, literaturę naukową i piękną oraz materiały ikonograficzne. Pozwoliło to na zabezpieczenie najcenniejszych dokumentów piśmienniczych regionu. Lubelska Biblioteka Wirtualna pozwoli na wgląd do zasobów cyfrowych 9 podmiotów z Lublina i Zamościa.

„Lubelska Biblioteka Wirtualna” to projekt realizowany przez Miasto Lublin we współpracy z partnerami, wśród których znajdują się miasto Zamość, Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. To w niej właśnie znajdziemy zbiory z dziewięciu podmiotów z województwa Lubelskiego, a dokładnie z Lublina i Zamościa.

Uruchomienie Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej umożliwi powszechne korzystanie z zasobów zebranych w bibliotekach i archiwach, ułatwi również dostęp do obecnych zasobów cyfrowych instytucji kultury i nauki. Projekt skierowany jest nie tylko do środowisk akademickich, ale także do mieszkańców Lubelszczyzny, umożliwiając szybki i powszechny do niego dostęp za pośrednictwem internetu. Projekt ma charakter otwarty, umożliwia nie tylko korzystanie, ale też dzielenie się zasobami przez inne instytucje. – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Znakiem rozpoznawczym projektu jest unikatowa wspólna dla wszystkich bibliotek multiwyszukiwarka umożliwiająca z jednego miejsca wgląd do zasobów cyfrowych partnerów projektu, znajdująca się pod adresami biblioteka.lublin.eu oraz lbw.lublin.eu. “Lubelska Biblioteka Wirtualna” zapewni użytkownikom niemal nieograniczony dostęp do zasobów dziedzictwa kulturowego w formie cyfrowej, a także zostanie włączona do światowych rejestrów repozytoriów cyfrowych.

Prosta w obsłudze wyszukiwarka, umożliwia dostęp do zasobów biblioteki zarówno z komputerów jak i z urządzeń mobilnych. Odnalezienie interesującej użytkownika publikacji jest szybkie, ponieważ multiwyszukiwarka pomaga rozwijać, zawężać i konkretyzować wyniki wyszukiwania oraz proponuje „inteligentne” filtry, podpowiedzi i sugestie.

Dodatkowo, system umożliwia wprowadzanie własnych deskryptorów (tzw. tagów), ocenianie oraz pisanie recenzji. Po zalogowaniu się użytkownicy otrzymują dostęp do tzw. półki elektronicznej, dającej możliwość zachowania wyników swoich wyszukiwań, gromadzenia bibliografii itd.

W ramach digitalizacji zbiorów bibliotecznych wykonano ponad 7,5 mln. skanów, wprowadzono do Biblioteki Cyfrowej ponad 81,5 tys. obiektów oraz blisko 73 tys.opisów bibliograficznych w formacie Marc21 oraz DublinCore.

Całkowita wartość projektu to 19 mln zł, wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to około 16 mln zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

materiały: UM Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.