Rusztowanie już stoi, ruszają prace rozbiórkowe. Szpital wojskowy będzie miał kolejne piętro i poddasze

Rozbudowa budynku szpitala wojskowego w Lublinie
Rozbudowa budynku szpitala wojskowego w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Rozpoczęła się rozbudowa 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Istniejący zabytkowy budynek zostanie nadbudowany o dodatkową kondygnację w obrębie nieużytkowanego poddasza oraz nowe poddasze. Inwestycja pochłonie blisko 95,7 mln złotych.

Rozbudowa szpitala wojskowego polepszy jakość leczenia

Umowa na rozbudowę 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie została podpisana w październiku 2022 r. Inwestycja zakłada nadbudowę kondygnacji strychu z przeznaczeniem na oddział neurochirurgii, kardiologii oraz rehabilitacji kardiologicznej i neurochirurgicznej. Nad kondygnacją 4 piętra, w przestrzeni pod dachem, wykonana zostanie kondygnacja techniczna, w której będą umieszczone instalacje obsługujące 4 kondygnację.

Inwestycja została podzielona na dwa etapy z uwagi na konieczności utrzymania ciągłości świadczenia usług medycznych przez placówkę. Planowany termin realizacji prac budowlanych to luty 2025 r. – mówi płk mgr inż. Bogusław Piątek, rzecznik prasowy 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Etap I obejmuje wykonanie w części zachodniej budynku głównego szpitala prac oraz dostaw sprzętu i aparatury medycznej w celu utworzenia oddziału kardiologicznego wraz z pomieszczeniami rehabilitacji kardiologicznej i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Przewidziany termin zakończenia realizacji tego etapu to marzec 2024 r.

Etap II obejmuje wykonanie w części wschodniej budynku szpitala prac mających na celu utworzenie oddziału neurochirurgii wraz z pomieszczeniami rehabilitacji neurochirurgicznej i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Przewidziany termin zakończenia etapu II to luty 2025, a do grudnia 2025 planowana jest dostawa sprzętu i aparatury medycznej. W planowanej nadbudowie w części centralnej budynku głównego szpitala zlokalizowana została aula.

Nadbudowa budynku szpitala wojskowego w Lublinie
Nadbudowa budynku szpitala wojskowego w Lublinie | wizualizacja

Zakres prac nie obejmuje wykonania elewacji budynku głównego szpitala ze względu na ograniczone środki finansowe. Kierownictwo szpitala podejmuje zaawansowane działania mające na celu pozyskanie środków finansowych na wykonanie termomodernizacji, która poprawi efektywność energetyczną budynku oraz wizualnie wygląd elewacji szpitala z zachowaniem zabytkowych elementów architektury – wyjaśnia płk mgr inż. Bogusław Piątek.

Szpital przeprasza za niedogodności

Obecne rusztowanie przytwierdzone do elewacji budynku służy do zabezpieczenia prac związanych z nadbudową budynku oraz wykonaniem nowego pokrycia dachowego na zachodniej części budynku głównego. Nad częścią dachu pojawiło się już rusztowanie zabezpieczające, które umożliwi rozbiórkę poszycia dachowego i poddasza mimo niesprzyjających warunków pogodowych.

W imieniu kierownictwa szpitala chcę przeprosić naszych pacjentów oraz mieszkańców sąsiednich budynków za niedogodności wynikające z realizacji prac budowlanych w funkcjonującym budynku. Dokładamy starań wraz z wykonawcą inwestycji, aby uciążliwości z tym związane były jak najmniejsze a prace wykonywane w sposób bezpieczny – mówi rzecznik szpitala.

Inwestycja realizowana przez spółkę Warbud pochłonie blisko 95,7 mln złotych. Kolejne 40 mln złotych będzie kosztować wyposażenie oddziałów szpitala.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.