Rusza przebudowa deptaka w Lublinie. Za cztery miesiące ma być jak nowy

deptak lublin
Rusza przebudowa deptaka w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Ratusz przekazał teren pod rozpoczęcie przebudowy deptaka w Lublinie. Firma Strabag na wykonanie zadania ma cztery miesiące.

We wtorek Ratusz podpisał umowę z firmą, która wygrała przetarg na przebudowę lubelskiego deptaka. Jest nią firma Strabag, które swoje prace wyceniła na 12,8 mln złotych. – Wykonawca daje 60-miesięczny okres gwarancji – informuje Joanna Bobowska z lubelskiego ratusza.

– Dziś wykonawcy przekazany został teren. W pierwszej kolejności będą prowadzone czynności geodezyjne oraz inwentaryzacyjne – mówi Beata Krzyżanowska z Ratusza.

Po zakończeniu tych czynności, które mogą zakończyć się po tygodniu, wykonawca przedstawi harmonogram prac. Firma będzie musiała rozpocząć prace budowlane jak najszybciej, bo Ratusz wymaga, żeby wszystko było gotowe najpóźniej 15 maja, czyli tuż przed nowym sezonem turystycznym.

– Zakładamy, ze ruch pieszy będzie się odbywał na części udostępnionej deptaka, w tym samym czasie bowiem nie będzie prowadzona całość prac – wyjaśnia Krzyżanowska.

Co się zmieni?

Nowy deptak ma być przedłużeniem zrewitalizowanego Placu Litewskiego, rozwiązania funkcjonalne i materiały mają korespondować z tymi zastosowanymi na Placu m.in. w zakresie nawierzchni czy dostosowania jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Patrząc w kierunku Bramy Krakowskiej zieleń zlokalizowana zostanie po lewej stronie deptaka, zaś oświetlenie nawiązujące do zastosowanego w części parkowej Placu Litewskiego – po prawej stronie.

Wzdłuż deptaka będą ustawione ławki wokół drzew, miejsca na ogródki kawiarniane, przy Bramie Krakowskiej pojawią się nowe drzewa. W tym miejscu zostanie również poszerzone przejście dla pieszych, zaś na odcinku od ul. Bajkowskiego do przystanku przy ul. Królewskiej zostanie zwiększona przestrzeń publiczna, dzięki wygaszeniu bus pasu i zawężeniu jezdni.

Dokumentacja projektowa przewiduje budowę instalacji nawadniających nową zieleń, oświetleniowych, teletechnicznych i kanalizacji deszczowej. Cała przestrzeń placu będzie objęta miejskim monitoringiem.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. BUS pas owszem powinni zlikwidować, ale też powinni wprowadzić na odcinku od katedry do ul. Bajkowskiego zakaz ruchu pojazdów (Nie dotyczy komunikacji miejskiej i rowerów). Dużo pieszych tam przechodzi przez przejście i tworzy się korek z samochodów i rosną opóźnienia na komunikacji miejskiej. Bezpieczniej by było wyłączyć ten odcinek z ruchu samochodów osobowych. Od razu bezpieczeństwo by się poprawiło.