Rozpoczęło się skanowanie Parku Ludowego przed rewitalizacją. Później wytną drzewa

Do końca tygodnia potrwa skanowanie Parku Ludowego | fot. Dominik Wąsik

Przystąpiono do kolejnych prac poprzedzających rewitalizację Parku Ludowego. Firma Budimex przystąpiła do skanowania terenu parku za pomocą trójwymiarowego skanera.

W środę rozpoczęły się kolejne prace poprzedzające realizację projektu rewitalizacji Parku Ludowego w Lublinie. Pierwszym etapem tych prac było ogrodzenie metalowym płotem całego terenu parku, by nikt nieproszony nie wszedł na plac budowy. Teraz do pracy wykorzystywany jest skaner 3D, którego cena wynosi blisko pół miliona złotych.

„Skany są wykonywane w ramach inwentaryzacji stanu zastanego i będzie je można wykorzystać m.in. na poczet ewentualnych pozwów ze strony inwestora, który mógłby nam coś zarzucić. Wtedy do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości możemy wykorzystać skany z przed rozpoczęcia prac” – wyjaśnia Paweł Bąk z działu technicznego z firmy Budimex.

Skany są wykonywane przy pomocy profesjonalnego trójwymiarowego skanera, który wykonuje mapę otaczającego go terenu. – „To urządzenie zbiera 500 tysięcy punktów na sekundę i jest bardzo dokładne. Do tego robimy inwentaryzację fotograficzną, która później zostanie nałożona na skany i pozwoli zidentyfikować każde jedno drzewo czy nierówność w terenie” – tłumaczy pracownik.

Skanowanie terenu rozpoczęło się w środę i potrwa do piątkowego wieczora. Urządzenie zostanie ustawione w paruset punktach na całym 23 hektarowym obszarze Parku Ludowego. Po wykonaniu tych prac na teren parku będzie mógł wjechać ciężki sprzęt i rozpocząć prace.

Wycinka drzew

Prace rozpoczną się od wycinki drzew. Początkowo projekt rewitalizacji parku przewidywał wycięcie ok. 350 sztuk, lecz ratusz postanowił zrobić szerokie rozeznanie i finalnie wyciętych zostanie 208 sztuk – 107 szt. kolidujących z planowaną infrastrukturą i 101 szt. z uwagi na stan zdrowotny.

Jak zmieni się Park Ludowy?

„Jest to inwestycja od wielu lat wyczekiwana przez mieszkańców miasta. Już w przyszłym roku, ponad 23-hektarowy Park Ludowy zyska nowe funkcje, umożliwiające komfortowe spędzanie wolnego czasu i rekreację w centrum miasta” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Rewitalizacja obejmie kompleksowe zagospodarowanie zieleni, powstaną dydaktyczne ogrody: roślin wodnych i wodny oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze. Strefa wypoczynku obejmie m.in. place zabaw, place do ćwiczeń i siłownie. Stworzona zostanie przestrzeń publiczna do spacerów, jazdy na rowerze i aktywnego spędzania czasu.

Planowana jest też przystań kajakowa i nowa kładka łącząca park z bulwarem po drugiej stronie rzeki, jako dwupoziomowe asymetryczne wejście z funkcją tarasu widokowego dla pieszych i rowerzystów. Projekt przewiduje utworzenie wybiegów dla psów.

Do parku będziemy mogli wejść 11 wejściami: 5 od al. Piłsudskiego, 2 od rzeki Bystrzycy, 2 od ul. Stadionowej i po jednym od strony terenu Targów Lublin oraz od ul. Lubelskiego Lipca’80. W środku znajdą się asfaltowe alejki, które zaspokoją potrzeby różnych grup użytkowników, także osób poruszających się na wózkach, rowerzystów czy rolkarzy. Wokół parku znajdzie się trasa o długości 2 km jako przestrzeń dedykowana osobom chcącym aktywnie użytkować park.

Co znajdziemy jeszcze w parku?

W miejscu istniejącego amfiteatru powstanie dydaktyczny ogród wodny w formie amfiteatru z trybunami i niecką. Atrakcje wodne składają się z jedenastu obrazów wodnych działających niezależnie, wytwarzanych przez dysze wodne wbudowane w niecce ogrodu.

Na terenie parku znajdą się również strefy aktywnego wypoczynku. W jej skład wejdą: dwa place zabaw, siłownie zewnętrzne, w tym plac do ćwiczeń fitness, plac do ćwiczeń street workout, przestrzeń do gry w boule oraz konstrukcje linowe przeznaczone do wspinaczki dla dzieci.

Ptaki i zwierzęta

W parku zamontowanych zostanie blisko 100 budek lęgowych dla rożnych gatunków ptaków, w tym m.in. sikor, wróbli, szpaków, pełzaczy, muchołówek, pleszek czy kawek. Na terenie zostanie zamontowanych 30 budek dedykowanych nietoperzom oraz 30 budek dla owadów, czyli parkowych „uli” dla dzikich pszczół. Tu znajdzie się również wybiegi dla psów, które wyposażone będą w kosze na psie nieczystości ale także tzw. psie toalety.

Całkowity koszt prac kompleksowej rewitalizacji Parku Ludowego to ponad 34 mln zł, z czego 15 mln zł to środki europejskie. Planowany termin zakończenia rewitalizacji to 30 września 2020 roku.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Jak prezydent Żuk za to się bierze to znaczy że będzie dobrze zrobione.