Rozbudują Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju UM w Lubinie. Inwestycja za 10 MLN złotych

laboratorium genetyczne
Zespół OMD przy pracy

Ośrodek Medycyny Doświadczalnej (OMD) przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce, pozwalającym na pracę ze zwierzęcymi modelami doświadczalnymi według najwyższych światowych standardów. Wyposażony w nowoczesną aparaturę do obrazowania zwierząt, jak i systemy do badań behawioralnych oraz toksykologicznych.

Więcej miejsca dla ryb Danio-nowe laboratorium z częścią hodowlaną i eksperymentalną

Ryba Danio badana w OMD
Ryba Danio | fot ilustracyjne AdobeStock

Aktualna infrastruktura ośrodka przeznaczona do hodowli i eksperymentów z wykorzystaniem ryb Danio w obecnej formie jest niewystarczająca. Budynek rozbudowany zostanie o nowe laboratorium z częścią hodowlaną i eksperymentalną, w których warunki środowiskowe spełnią wymagania hodowli SPF (zwierzęta laboratoryjne hodowane w warunkach wolnych od patogenów).

Lublin w OMD będzie badał Koronawirusa [PROJEKT OMD]

wizualizacja projekt rozbudowy OMD
Projekt rozbudowy OMD wizualizacja | materiały prasowe

W istniejącym obiekcie nastąpi zaś zmiana funkcjonalności pomieszczeń na potrzeby wydzielenia strefy laboratoryjnej w standardzie BSL2 ( poziom bezpieczeństwa biologicznego (BSL – ang. Biological Safety Level) wymagany do obsługi próbek i wykonywania badań zawierających wirusa SARS-CoV-2) oraz pomieszczeń kwarantanny zwierząt w nowej lokalizacji. Dzięki temu możliwe będzie rozszerzenie oferty OMD, zwiększenie liczby oraz przede wszystkim podniesienie jakości prowadzonych eksperymentów oraz utrzymanie standardów DPL (Dobrej Praktyki Laboratoryjnej).

Rozbudowa OMD umożliwi również utworzenie pracowni genetycznej, co pozwoli na prowadzenie tego typu badań na wysokim, światowym poziomie.

Inwestycja będzie stanowiła unikalną bazę do prowadzenia badań podstawowych, przedklinicznych i eksperymentalnych, przyczyniając się do zwiększenia konkurencyjności regionu poprzez budowanie szerokiej współpracy z wieloma partnerami krajowymi i zagranicznymi. Pozwoli na podejmowanie interdyscyplinarnych tematów badań, budowanie nowych konsorcjów naukowo-badawczych, a także występowanie o kolejne krajowe i międzynarodowe granty.

mówi Wojciech Brakowiecki – rzecznik prasowy
Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.