Rowerzyści chcą jeździć po placu Litewskim. Zbierają podpisy pod petycją do prezydenta

DSC03061
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych w centrum Lublina – Plac Litewski – została zamknięta po przebudowie dla rowerzystów. Porozumienie Rowerowe w Lublinie chce to zmienić.

Przed przebudową placu rowerzyści mogli swobodnie poruszać się, bez narażania na mandat. Teraz wygląda to całkiem inaczej. Po zakończeniu przebudowy policja nie wydała zgody na poruszanie się cyklistów w tym miejscu.

Przypomnijmy, że prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk zapewniał, że chce dopuścić ruch rowerowy na Placu Litewskim. Pomimo tej deklaracji po Placu wciąż nie można poruszać się rowerem.

– Dojazd rowerem z otwartej dla ruchu kołowego części Krakowskiego Przedmieścia do Placu Wolności uległ w ten sposób ponad dwukrotnemu wydłużeniu – mówi Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego w Lublinie.

Nie wszyscy jednak wiedzą o zakazie lub celowo go ignorują. – Po oddaniu do użytku placu po przebudowie upomnieliśmy dokładnie 210 rowerzystów, w związku z tym wykroczeniem. W tych działaniach prewencyjnych nie stosowaliśmy mandatów – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

Członkowie Porozumienia Rowerowego zbierają podpisy pod petycją do prezydenta Lublina. – Zwracamy się z prośbą do Prezydenta Krzysztofa Żuka o przywrócenie funkcji komunikacyjnej dla rowerów w obrębie Placu Litewskiego. Uważamy, że po przebudowie jest odpowiednia ilość przestrzeni pozwalająca poruszać się bezpiecznie rowerem, nie kolidując z ruchem pieszym – piszą w petycji członkowie organizacji.

Link do petycji – klik

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. jesli mialo by byc miejsce na to to niech jezdza a co oni wtedy przeszkadzac beda gorzej jak nie ma gdzie a staraja sie jechac