Rodzina 500 PLUS. Ruszył nabór wniosków o 500 plus. Kto musi złożyć wniosek?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Ruszył nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy programu Rodzina 500 PLUS. Wnioski o 500 plus można składać przez internet od 1 lutego. Kto musi złożyć wniosek? Czy dotyczy to każdego?

500 PLUS. Dla kogo?

Świadczenie wychowawcze Rodzina 500 PLUS otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. W ramach programu Rodzina 500 plus rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia.

Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem objęto blisko 6,6 mln dzieci. Długi okres finansowania – trwający od narodzin dziecka aż po osiągnięcie przez niego pełnoletniości – powoduje, że rodzina może otrzymać w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko.

Zmiany w 500 PLUS

W 2021 roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze Rodzina 500 PLUS. Od 2021 r. prawo do świadczenia 500 plus będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja 2022 r. Aby tak się stało, wcześniej należy złożyć nowy wniosek.

Jak złożyć wniosek o 500 plus przez internet?

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego 500 PLUS od 1 czerwca 2021 r., należy złożyć wniosek od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, czyli przez internet za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS, a od 1 kwietnia 2021 r. także drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie do pojemnika podawczego lub za pośrednictwem poczty.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Uwaga! Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.