Najnowsze ogłoszenia (spoty)
24 lutego przypada pierwsza rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Lublin z tej okazji przygotował obchody podsumowujące pomoc udzieloną Ukrainie, jej obywatelkom, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście w ostatnich 12 miesiącach.
Rok od wybuchu wojny na Ukrainie
W czwartek 24 lutego 2022 r. o godz. 3.45 rosyjska telewizja wyemitowała wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina. Putin poinformował w niej, że Rosja rozpoczyna „specjalną akcję militarną” w obronie samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy, które Rosja kilka dni wcześniej uznała za niepodległe państwa. Donbasu, czyli tzw. republik, które ogłosiły niepodległość, a według prawa międzynarodowego są częścią Ukrainy.
Mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. W Lublinie znalazło schronienie wielu uchodźców, a szkoły i przedszkola przyjęły dzieci i młodzież. Są wśród nich osoby, które trafiły do nas w marcu ubiegłego roku i zostały do dziś, są takie, które przyjechały w późniejszych miesiącach. Ale są i tacy, którzy zatrzymali się u nas na chwilę, a dziś już przebywają w całkiem innych miejscach w Polsce lub gdzieś na świecie.
Wszystkim służbom, wolontariuszom, organizacjom, darczyńcom, instytucjom, przedsiębiorcom, partnerom naszego miasta, dziękuję za wsparcie i niezwykłe zaangażowanie. Jestem dumny z mieszkańców i mieszkanek Lublina, którzy okazali niesamowitą, bezinteresowną pomoc obywatelom Ukrainy, często otwierając przed nimi drzwi swoich domów i udzielając schronienia – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Lublin z okazji rocznicy agresji Rosji na Ukrainę przygotował obchody podsumowujące pomoc udzieloną przez Lublin Ukrainie w ostatnich 12 miesiącach, jej obywatelkom i obywatelom, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście.
Program obchodów w Lublinie 24 lutego
- 12:00 / Ratusz, pl. Łokietka / uroczyste wykonanie hymnów narodowych Polski, Ukrainy i hymnu Unii Europejskiej przez Chór Academos oraz Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej z udziałem studentów pochodzących z Ukrainy;
- 12:30 / Plac Litewski / otwarcie wystawy „Lublin pomaga Ukrainie” przedstawiającej działania pomocowe Lublina i jego mieszkańców, skierowane do ukraińskich obywatelek i obywateli;
- 13:30 / Trybunał Koronny, ul. Rynek 1 / uroczystość wręczenia medali „Lublin Bohaterom” podmiotom współpracującym z Miastem i Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie przy wsparciu uchodźców oraz przekazywaniu pomocy humanitarnej do Ukrainy, podczas wydarzenia wystąpi Kameralny Chór „Sacrum”.
Towarzyszenia towarzyszące:
- 12:00 / Performance Wolodymyra Topija pt. „Dwie siostry” / Warsztaty Kultury, Grodzka 5, sala widowiskowa, II piętro;
- 12:30 / wykład Krzysztofa Czyżewskiego „Kultura a wojna. lekcja ukraińska” / Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5, sala widowiskowa, II piętro;
- 16:00 / Performance Maryii Hoin / Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, sala wystawowa, II piętro;
- 16:00 / wystawa fotografii „Ból wojny. Żytomierz 2022” Denis Motsny, Leonid Szewczuk / Galeria Rozdroża, Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, ul. Peowiaków 12;
- 18:00 / „ЧУЄШ? CZUJESZ? SŁYSZYSZ” Koncert – Requiem / Akademickie Centrum Kultury i Mediów „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16; koncert ukraińskich artystów, którzy znaleźli schronienie w Lublinie po wybuchu wojny z udziałem polskich muzyków lubelskiej sceny folkowej i teatralnej oraz zespołu The Helping Hand wywodzącego się z Zimbabwe.
Dodaj opinię