Rewitalizacja doliny Bystrzycy. Rzeka przyjazna dla mieszkańców. Kajaki, parki i plaże

15895782 1304896426235718 3990502867074549046 o 1

Za dziesięć lat dolina rzeki Bystrzycy ma zmienić się nie do poznania. Głównym celem rewitalizacji jest zachęcenie mieszkańców i turystów do aktywnego spędzenia czasu nad Bystrzycą.

 

  • Zmiany obejmą ok. 1 000 ha, 50 km ścieżek rowerowych i 50 km ciągów pieszych. W dolinie powstanie 20 kładek pieszo-rowerowych, 4 plaże, 4 parki, Ogród Jordanowski, 9 przystani kajakowych, 8 punktów szlaku młynów wodnych, place zabaw dla dzieci, miejsca czynnej rekreacji dla dorosłych, punkty, wieże i ciągi widokowe.

 

– Rewitalizacja doliny Bystrzycy to jeden z najważniejszych i najtrudniejszych projektów, które chcemy przeprowadzić. Rzeka i jej dolina będzie ważna dla Lublina i życia miasta, przestanie znajdować się obok nas – wyjaśnia Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina.

 

Zmiany obejmą ogólnodostępne tereny zielone ukształtowane w parki: nadrzeczny o charakterze naturalistycznym zlokalizowany w rejonie ul. E. Romera i Janowskiej, park „Rusałka”, Ogród Jordanowski „Przyjaźni” oraz tereny parkowe z wybiegami dla psów.

 

Koncepcja zawiera propozycję oddzielenia ruchu pieszego od ruchu rowerowego poprzez stworzenie odrębnych ciągów komunikacyjnych oraz udostępnienie nabrzeży dla pieszych wzdłuż rzeki – w bliskim kontakcie z wodą.

 

W ramach programu przewiduje się stworzenie połączeń dających możliwość obsługi doliny rzeki środkami komunikacji publicznej i indywidualnej oraz przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej wraz ze zmianami pod korytem rzeki i poprawą jakości wody w Zalewie.

 

– Dla poprawy czystości wód przewidziana jest budowa polderu, redukcja namułów w zalewie i rzece, ewentualne usunięcie torfu zalegającego na dnie Zalewu – informuje Ratusz. Poprawa gospodarki wodno-ściekowej odbędzie się poprzez uporządkowanie wylotów wód opadowych, usprawnienie istniejących i wykonanie nowych podczyszczalni wód opadowych. Oprócz tego rozbudowana będzie sieć kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

 

Aby zapewnić dostępność komunikacyjną i zlikwidować bariery oddzielające miasto od rzeki wyznaczono trasy powiązań poprzecznych obu części miasta poprzez wymianę istniejących kładek na szersze oraz budowę nowych, a także wyposażenie istniejących mostów w dodatkowe bezpieczne pasy dla ruchu pieszego i rowerowego.

 

Plaże i kajaki

W dolinie wyznaczono cztery plaże, w tym dwie z kąpieliskami w specjalnie ukształtowanych zatokach. Znajdzie się tam miejsce także dla Lubelskiego Klubu Morsów, wyposażone w zaplecze sanitarne z przebieralniami, wsparte obiektem gastronomicznym.

 

Rewaloryzację przejdzie kemping przy ul. Krężnickiej, dolina rzeki zyska trasy turystyczne w formie szlaku młynów wodnych, przystani dla spływów kajakowych, punkty, wieże i trasy widokowe rozmieszczone na całej jej długości.

 

Funkcje edukacyjno-sportowe spełniać będzie Lubelskie Centrum Żeglarstwa i Sportów Wodnych oraz Klub Jeździecki, z kontynuacją obecnych lokalizacji. Przewiduje się także wykorzystanie istniejącego mostu autorstwa Mariana Lutosławskiego w rejonie al. Gen. W. Andersa dla wydarzeń kulturalnych.

 

Edukacji służyć będzie także realizacja Lubelskiego Centrum Edukacji Ekologicznej I Turystyki Przyrodniczej zlokalizowanego w Lesie Dąbrowa, w rejonie ul. Osmolickiej.

 

Koncepcję programu rewitalizacji i zagospodarowania doliny Bystrzycy przygotowało Autorskie Biuro Architektury Investprojekt-Partner. Wieloletni projekt ma być realizowany dzięki środkom zewnętrznym oraz pieniędzmi z budżetu. Program rewitalizacji rozpocznie się w tym roku i potrwa do 2027 roku. Na ten moment koszt inwestycji wyszacowano na 600 mln zł.

 

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.