Rewitalizacja doliny Bystrzycy. Plaże, kajaki, nowy park

Rzeka Bystrzyca | fot. Dominik Wąsik

Władze Lublina w programie „Rewitalizacja doliny rzeki Bystrzycy” przedstawiają 20 różnych projektów. Każdy projekt ma tak zwaną kartę projektu, która określa miejsce lokalizacji, krótką charakterystykę i ewentualne oczekiwania.

Prace związane z opracowaniem koncepcji rozpoczną się w maju 2016 roku. Projekty obejmują między innymi budowę plaż wzdłuż rzeki Bystrzycy, które będą oferować alternatywną formę wypoczynku.

Wstępnie inwestycje miały zawierać w swojej realizacji liczne projekty przyrodnicze: rewitalizacja Parku Ludowego i Parku Bronowice, Utworzenie Parku Zawilcowa, który będzie zlokalizowany w północno-wschodniej części Lublina, budowa Ogrodu Jordanowskiego „Przyjaźni”, czy utworzenie punktów widokowo-obserwacyjnych i ścieżek dydaktycznych.

W stosunku do każdego projektu, jak dowiadujemy się z materiałów, „należy wykorzystać i zastosować”: drogi dojazdowe i piesze, parkingi, oświetlenie, sanitariaty, punkty dostępu Internetu (WiFi), gastronomie i punkty o podobnym charakterze wzdłuż rzeki doliny Bystrzycy, wysokiej klasy mała architektura (patrz wyżej), udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, monitoring.

Ostatecznie prace wstępne przy projekcie rewitalizacji doliny rzeki Bystrzycy zostały zakończone. Zostaną utworzone parki Russaka, Zawilcowa, a także park nadrzeczny pomiędzy ulicami Janowską i Romera. Powstanie także ogród „Przyjaźń” nad Brzystrzycą przy dzielnicy Tatary. Powstaną cztery plaże, 30 km ścieżek rowerowych wraz z małą architekturą. Zostanie poprawiony stan techniczny i bezpieczeństwo powodziowe zbiornika wodnego „Zemborzyce”. Inwestycje obejmuje też inne prace takie jak uporządkowanie gospodarki ściekowej gmin Strzyżewice, Głusk i Lublin. Całkowity koszt projektu szacowany jest na ok. 456 mld zł.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.