Ważny temat? Prześlij newsa!

Relikty przedwojennych piwnic Vetterów na terenie budowy czterogwiazdkowego hotelu

Spotted Lublin

Wyjątkowe odkrycie na terenie budowanego czterogwiazdkowego hotelu w Lublinie. Podczas prac ziemnych w rejonie placu Singera, odkryto stuletnie relikty piwnic należących do dawnego browaru rodziny Vetterów. „Modernizacja Lublina, czyli nowy hotel Focus w takim miejscu..” – pisze nasza czytelniczka. „Moja rodzina mieszka tutaj od 40 lat, wujkowie za młodu jak to dzieci byli ciekawi co tam […]

Wyjątkowe odkrycie na terenie budowanego czterogwiazdkowego hotelu w Lublinie. Podczas prac ziemnych w rejonie placu Singera, odkryto stuletnie relikty piwnic należących do dawnego browaru rodziny Vetterów.

„Modernizacja Lublina, czyli nowy hotel Focus w takim miejscu..” – pisze nasza czytelniczka. „Moja rodzina mieszka tutaj od 40 lat, wujkowie za młodu jak to dzieci byli ciekawi co tam jest, więc zdarzyło się, że sobie tam weszli. Znajdywali butelki po winach, za czasów wojny. Niemcy mieli tam winiarnie, ba, nawet wujek z kolegami znaleźli tam bombę, którą zanieśli na Północną.” – dodaje.

Właśnie w tym miejscu w rejonie placu Singera i ul. Podzamcze powstaje czterogwiazdkowy hotel – Focus Hotel Premium. Otwarcie zaplanowano na październik 2018 roku, lecz jak się dowiedzieliśmy termin może się opóźnić.

Wiadomo, że budynek został uwzględniony na planie Lublina w 1928 roku. – Ustalono, że budynek browaru wybudowany został w początkach XX wieku i funkcjonował do końca lat 70. Potwierdza to zachowana fotografia, przechowywana w Teatrze NN, na której widać rozległy parterowy budynek nieistniejącego browaru – potwierdza Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

Według najnowszych ustaleń odsłonięte niedawno (maj-czerwiec) relikty zabudowy, należy uznać za pozostałości dawnego browaru rodziny Vetterów. – W trakcie budowlanych robót ziemnych odsłonięto fundamentową kondygnację budynku, która składała się z kilku przesklepionych kolebkowo pomieszczeń piwnicznych i korytarzy – informuje Kopciowski.

– Kwerenda materiałów źródłowych wykazała ponadto, że analizowany teren w XVIII w. posiadał zabudowę rozlokowaną przy miejskim trakcie biegnącym w kierunku Słomianego Rynku (obecnie ul. Kalinowszczyzna) – dodaje Kopciowski.

Konserwator wyraził zgodę na dalsze kontynuowanie robót ziemnych związanych z budową hotelu oraz dopuścił możliwość rozebrania odsłoniętych murów. Dawny browar rodziny Vetterów nie jest wpisany do rejestru zabytków, ani nie jest ujęty w ewidencji zabytków.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków zalecił jednak rozważenie przez inwestora możliwości przeprojektowania kondygnacji poziomej wznoszonego budynku z wykorzystaniem zachowanych piwnic dawnego browaru wraz i z ich zaadoptowaniem dla celów użytkowych oraz w powiązaniu z przyszłą funkcją wystawianego hotelowego budynku.

Propozycja niestety nie zdobyła uznania inwestora, który oświadczył, że na tym etapie realizacji inwestycji nie ma możliwości dokonania zmian i zastosowania innych rozwiązań konstrukcyjnych w projekcie budowlanym.

Czy zgadzacie się z tą decyzją? Czekamy na Wasze wypowiedzi pod artykułem.

Zdjęcia

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

12 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
frik
7 lat temu

„Propozycja niestety nie zdobyła uznania inwestora, który oświadczył, że na tym etapie realizacji inwestycji nie ma możliwości dokonania zmian i zastosowania innych rozwiązań konstrukcyjnych w projekcie budowlanym” – że co koorwa?

Olo
7 lat temu
Reply to  frik

Taki mamy klimat, jego teren, jego świat, jego kredki…

Kaska
7 lat temu

Powinni zostawić to tak jak to odslonili kolejna atrakcją turystyczna

magda
7 lat temu

Zamiast zostawic to co było kiedyś budują hotel….a na cholere on nam potrzebny!!! Historia by była o wiele ciekawsza

dty7i
7 lat temu

NIE! Proponuję inwestorowi zbudowanie hotelu na ruinach Luwru.

Czytelniczka
7 lat temu

Oczywiście, że powinni zostawić w takiej formie, zakazać budowy hotelu, a w niedalekiej przyszłości udostępnić ruiny do zwiedzania

Andrew
7 lat temu

I sami możemy ocenić co jest ważne wobec historii, jak widać wyżej,bezpowrotnie tracimy to co można uratować przez absurdalne przepisy.

Cezary
7 lat temu

Uważam że inwestor powinien połączyć historię z nowoczesnością. Na przyszłość jak to mówią wilk syty i owca cała. Zrównać z ziemią kawał historii……. zastanów się Panie inwestorze

Ania
7 lat temu

Zakaz dalszych prac!!!!To znalezisko powinno być zbadane przez archeologów!!!no tak ale kasa się liczy kto ile wziął….

Tomek
7 lat temu

Powinni wybudować hotel a w tych piwnicach zrobić restołracje. W Warszawie robiono remont kamienicy na ul bodajże Chorzej i tam cała fasada budynku była w dziurach. Okazało sie że to są postrzeliny bo tu były zaciekle walki. Inwestor zmienił projekt i fasada została osłonięta szkłem by nie zniszczyć historii. Można?? Można tylko trzeba chcieć.

Beata
7 lat temu

Inwestor napewno zagraniczny ma rządzić w Polsce jak we własnym folwarku…Może niech się w końcu obudzą nasze wladze…co dla nas Polaków jest ważniejsze hotel czy naszą historia…

Damian
7 lat temu

W gdyni wrzucaja bunkry do wody.w polsce chca zlikwidowac wszystkie czolgi z cokolow ktore sa miejscem charakterystycznym danego miasta regionu. W poznaniu burza zabytkowy fort w ktorym miescila sie rozglosnia wolna europa co nastepne . zamiast zacierac historie powinno sie ja eksponowac

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check