Rekordowy sezon turystyczny w Lublinie. Miasto od początku roku odwiedziło milion osób

Tłum ludzi na deptaku w Lublinie
Tłum ludzi na deptaku w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Ponad pół miliona podróżnych w sezonie wakacyjnym, obłożone hotele i wzrost zainteresowania imprezami kulturalnymi – oto główne wnioski z podsumowania letniego sezonu w Lublinie. Od początku roku Lublin odwiedziło przeszło milion osób.

Rekordowe wakacje w Lublinie

Lublin zgromadził dane dotyczące ruchu turystycznego w sezonie letnim 2023. Statystyki obejmują sezon właściwy, który trwa od czerwca do końca września. Wyniki są bardzo zadowalające. W wakacje do Lublina przyjechało 567 tys. podróżnych. To prawie dwukrotnie więcej w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Wszyscy zgodnie twierdzą, że to lato było rekordowe pod względem liczby gości.

Z danych udostępnionych przez lubelski Ratusz wynika, że minionym sezonie turystycznym do Lublina przyjechało 434 tys. podróżnych z Polski, z czego 177 tys. stanowili odwiedzający jednodniowi, natomiast 257 tys. to turyści, czyli korzystający z noclegów. Spośród tych, którzy zdecydowali się na nocleg aż 49% to osoby, które spędziły w naszym mieście od 2 do 4 nocy, 34% skorzystało z jednego noclegu, a 15% pozostało na 5-7 nocy.

Podobnie jak w ostatnich latach, Lublin najchętniej odwiedzali ludzie młodzi – 48,5% wszystkich gości krajowych to podróżni do 30. roku życia. Dużą popularnością nasze miasto cieszyło się także wśród osób pomiędzy 36 a 45 rokiem życia (25%). W III kwartale największy ruch zanotowano tradycyjnie z woj. lubelskiego (172 tys.) i mazowieckiego (155 tys.). Na kolejnych pozycjach znaleźli się goście z Małopolski (19 tys.), Śląska (15 tys.) i Podlasia (13,5 tys.).

Lublin wybierany chętnie wśród obcokrajowców

Liczba obcokrajowców, którzy odwiedzili Lublin w okresie od lipca do września, wynosi ok. 133 tys. To aż trzynastokrotny wzrost ogólnej liczby turystów i odwiedzających zagranicznych względem tożsamego okresu w 2022 roku. Wśród przybyłych najliczniejszą grupę stanowili goście z Niemiec (53 tys.), Izraela (18,5 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (14,5 tys. osób). Na kolejnych miejscach znaleźli się podróżni z Białorusi (11 tys.) i Stanów Zjednoczonych (6 tys.). W analizie nie zostali ujęci przyjezdni z Ukrainy, których ruch, choć wyraźnie osłabiony, wciąż może mieć charakter migracyjny.

Jakie atrakcje cieszyły się największym zainteresowaniem?

Miejsca, które zwiedzano najczęściej to: Zamek Lubelski, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Plac Litewski z fontanną multimedialną, Archikatedra Lubelska z Wieżą Trynitarską oraz Ogród Saski.

Dane o ruchu turystycznym są gromadzone na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin, do której należy miasto Lublin. Dane zbierane są na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych podróżnych, przez co dają całościowy i dokładny obraz ruchu turystycznego na danym obszarze.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.