Rekordowe podwyżki dla nauczycieli. Średnio o ponad 1500 zł brutto. Ich sytuacja zarobkowa zmieni się diametralnie

Szkoła Podstawowa nr 20 w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 20 w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Premier Donald Tusk zapowiedział, że budżet został przygotowany z myślą o podwyżkach dla nauczycieli, które wejdą w życie od 1 stycznia 2024 roku. Decyzja rządu dotyczyć będzie nie tylko nauczycieli początkujących, lecz także przedszkolnych i akademickich. Oczekuje się zabezpieczenia środków na zapewnienie obiecanego wzrostu płac dla tej grupy pracowniczej.

Ile zyskają nauczyciela na tej podwyżce?

Donald Tusk wyjaśnił, że priorytetem było zapewnienie, by żaden nauczyciel nie zarabiał poniżej 1500 zł, zgodnie z obietnicą. Istnieje grupa początkujących nauczycieli z minimalnym etatem, brakiem dodatków i tak niską podstawą wynagrodzenia, że nawet 33% podwyżka nie osiągnęłaby tej kwoty. Dlatego przeznaczono środki na analizę we wrześniu, aby zidentyfikować osoby niezadowolone i wyrównać ewentualne straty. Zapewniono, że każdy nauczyciel o normalnym etacie otrzyma minimum 1500 zł podwyżki, co jest gwarantowane.

gotówka pieniądze
Gotówka | fot. Adobe Stock

W efekcie efektywnych działań rządu, nauczyciele mianowani oraz dyplomowani otrzymają podwyżki wynoszące 30%, natomiast nauczyciele początkujący zyskają 33% wzrostu płacy.

  1. Nauczyciele dyplomowani otrzymają średni wzrost płacy o 2197,80 zł, osiągając wynagrodzenie brutto w wysokości 9523,88 zł.
  2. Nauczyciele mianowani zanotują wzrost średniego wynagrodzenia o 1720,04 zł, osiągając pensję brutto w wysokości 7453,47 zł.
  3. Nauczyciele początkujący otrzymają 33-procentowe podwyżki, co spowoduje wzrost średniej płacy o 1576,71 zł, osiągając średnie wynagrodzenie w wysokości 6354,57 zł brutto.

Podwyżki zostaną wypłacone zgodnie z przepisami, nie później niż 3 miesiące po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia.

ZNP z rezerwą mówi o podwyżkach

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz, zadeklarował wstrzymanie ostatecznej oceny zmian dotyczących podwyżek, aż do opublikowania załącznika do rozporządzenia określającego minimalne płace nauczycieli.

IMG 20190414 135827 resized 20190419 112549585
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Podwyżki w oświacie nie dla wszystkich

Podwyżka płac dotyczy nauczycieli, a nie wszystkich pracowników. ” Ale liczymy na to, dla dobra też naszych dzieci, wnuków, uczniów, uczennic polskich, że w samorządach też zrozumieją, że powinny temu też towarzyszyć jakieś pozytywne decyzje dla innych pracowników. Bardzo na to liczymy, to nie jest w naszym zasięgu jak wiadomo — powiedział Premier Donald Tusk.

Kiedy wypłata? Co z wyrównaniem?

Jak zapewnia resort edukacji, podwyżki będą wypłacane, zgodnie z przepisami, nie później niż 3 miesiące po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia. 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.