Ważny temat? Prześlij newsa!

Ratusz bierze się za walkę z dzikimi zwierzętami. Będzie edukować jak się zachować

Spotted Lublin

Nikt nie wie ile dzikich zwierząt zamieszkuje Lublin. Ta niewiedza działa uspokajająco. Ratusz chce edukować mieszkańców, jak zachować się w kontakcie z dzikim zwierzęciem.   Miasto przygotowało 2 tysiące plakatów i ponad 66 tysięcy ulotek, które trafią do szkół, Biur Obsługi Mieszkańców, siedzib Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, do Rad Dzielnic i Spółdzielniom Mieszkaniowym oraz Domom Kultury. […]

lis dzikie zwierzęta

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Nikt nie wie ile dzikich zwierząt zamieszkuje Lublin. Ta niewiedza działa uspokajająco. Ratusz chce edukować mieszkańców, jak zachować się w kontakcie z dzikim zwierzęciem.

 

Miasto przygotowało 2 tysiące plakatów i ponad 66 tysięcy ulotek, które trafią do szkół, Biur Obsługi Mieszkańców, siedzib Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, do Rad Dzielnic i Spółdzielniom Mieszkaniowym oraz Domom Kultury. Tak Ratusz chce edukować mieszkańców na temat dzikich zwierząt.

 

– Występowanie dzikich zwierząt na obszarze miasta to temat nowy. Wcześniej niespotykane zwierzęta przemieszczają się na tereny zamieszkałe przez ludzi w poszukaniu łatwo dostępnego pożywienia, czy ze względu na rozwój urbanistyczny terenów, które wcześniej były ich stałym miejscem bytowania – wyjaśnia Beata Krzyżanowska z UM Lublin.

 

Jak zachować się w przypadku bliskiego kontaktu z dzikim zwierzęciem? – W przypadku napotkania dzikiego zwierzęcia takiego jak lis czy dzik apelujemy do mieszkańców o ostrożność. Należy zachować spokój i bezpieczną odległość. Najlepiej wycofać się lub odejść powoli w drugą stronę, nie wykonując gwałtownych ruchów. W sytuacjach gdy czujemy się zagrożeni należy wezwać Straż Miejską pod nr tel 986 – dodaje Krzyżanowska.

 

W przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia nie należy krzyczeć, biegać, próbować płoszyć zwierze, podchodzić blisko, próbować oswajać, dotykać czy głaskać. Zwierząt nie można też karmić.

 

Miasto podejmuje działania interwencyjne polegające na każdorazowej próbie odłowu zwierząt, po zgłoszeniach mieszkańców do Straży Miejskiej. Realizatorem Planu postępowania z dzikimi zwierzętami na terenie Lublina jest Lubelskie Centrum Małych Zwierząt.

 

W ramach działań zaplanowanych organizowane w 2016 roku były dwukrotnie odłowy redukcyjne lisów zakończone odłowem kilkunastu zwierząt. Podejmowane były także liczne interwencje, które zakończyły się skutecznym odłowem lisów lub trwałym przepłoszeniem ich ze zgłaszanego miejsca bytowania.

 

– Dwie odłownie na dziki ustawione zostały na jesieni 2016 roku w dzielnicy Sławin. Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy sygnału o odłowionych zwierzętach w tej sposób. Jesteśmy w trakcie uzgadniania nowych lokalizacji, które pozwolą na przestawienie odłowni w inne rejony tej samej dzielnicy, pod względem najczęstszych zgłoszeń dotyczących występowania dzików w konkretnych miejscach – wyjaśnia Krzyżanowska.

 

Więcej informacji na temat dzikich zwierząt na stronie www.lublin.eu.

 

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check