Ramadan – co to i na czym polega? To powinieneś wiedzieć o islamskim miesiącu postu

muzułmanie modlą się przed przerwaniem postu w dniu Ramadanu
Muzułmańscy mężczyźni i kobiety modlą się razem przed jedzeniem w dniu Ramadanu | fot. Adobe Stock

W tym artykule wyjaśniamy, czym właściwie jest Ramadan. Islamski miesiąc postu odbywa się raz w roku dla muzułmanów. W tym artykule możesz przeczytać, kiedy i dlaczego to się odbywa oraz jakie są zasady.

Ramadan – co to jest i co się za nim kryje

Ramadan to miesiąc postu, który w islamie zawsze przypada na dziewiąty miesiąc kalendarza księżycowego. Ten czas jest szczególnie ważny dla muzułmanów, ponieważ zgodnie z tradycją islamską w tym okresie został przekazany ludzkości święty tekst Koranu.

Ramadan upamiętnia czas, kiedy Archanioł Gabriel objawił Koran Prorokowi Mahometowi. Jest uważany za szczególnie święty czas i jest to miesiąc, w którym Bóg przemawia do ludzi, a wierzący mają możliwość intensywnego obcowania ze swoją wiarą. Post w ramadanie jest jednym z tak zwanych pięciu filarów islamu . Są to najważniejsze nakazy wiary islamskiej i podstawowe obowiązki muzułmanina. Te pięć filarów to:

Wyznanie publiczne

Modlitwa

Post

Obowiązek społeczny

Pielgrzymka do Mekki

Zgodnie z tradycją islamską, prorok Mahomet był pierwszym muzułmaninem, który pościł podczas ramadanu. Służy jako wzór dla muzułmanów; post symbolizuje komunię wierzącego ze swoim Stwórcą. W czasie Wielkiego Postu ciało i dusza powinny być oczyszczone. Ale wspólnota i solidarność ze słabymi i ubogimi jest szczególnie ważna w tym miesiącu.

Kiedy jest Ramadan: ile trwa?

Ramadan to miesiąc postu w islamie. Trwa 29 lub 30 dni i co roku wypada o innej porze – w 2022 r. od 2 kwietnia do 2 maja 2022 r. Od 3 do 5 maja 2022 r. odbywa się święto łamania postu, zwane też festiwalem cukru. Ponieważ islam opiera się na kalendarzu księżycowym, a nie słonecznym i kalendarzu gregoriańskim, islamski rok świąteczny ma 354 dni zamiast 365. W rezultacie Ramadan przesuwa się do przodu o dziesięć lub jedenaście dni w roku, stopniowo przechodząc przez wszystkie pory roku. Jako dziewiąty miesiąc kalendarza księżycowego, miesiąc postu Ramadan rozpoczyna się wraz z nowiu. Dlatego początek Wielkiego Postu jest również znany jako „narodziny nowiu”.

Ramadan – tak wygląda proces postu: zasady

Miesiąc postu Ramadan przebiega według ścisłego harmonogramu, którego muszą przestrzegać wszyscy muzułmanie. Proces ten jest determinowany modlitwami i jedzeniem lub postem. Podczas Ramadanu muzułmanie powinni pościć między wschodem a zachodem słońca. Ważne jest nie tylko powstrzymanie się od jedzenia i picia, ale także wyrzeczenie się aktywności seksualnej i wszelkich złych zachowań.

Okres postu należy spędzić na modlitwie, czytaniu Koranu i zwiedzaniu meczetu. Zgodnie z Koranem, Bóg przebacza ludziom ich przeszłe grzechy. Jeśli post zostanie przerwany bez pozwolenia, można odroczyć termin i na koniec nadrobić stracony dzień. Z postu zwolnieni są starcy, chorzy, kobiety w ciąży i małe dzieci. Osoby, które są w długiej podróży, a zatem niekoniecznie muszą przestrzegać Wielkiego Postu, są również zwolnione.

Przed wschodem słońca muzułmanie mogą zjeść lekki posiłek, suhur. Potem nie wolno ci pić ani jeść do zachodu słońca.

Po modlitwie o zachodzie słońca post zostaje na krótko przerwany, a rodzina i przyjaciele zbierają się na tzw. iftar. Tradycyjnie iftar zawiera daktyle, morele i słodkie mleko.

Święto Ramadanu, po arabsku Eid al-Fitr, oznacza koniec miesiąca postu. Festiwal może trwać kilka dni i charakteryzuje się ucztą spożywaną w gronie rodziny i przyjaciół.

Przekazując darowizny na rzecz ubogich podczas Ramadanu, grzechy popełnione w okresie postu mogą zostać wybaczone.

Post w Ramadanie: czy to jest zdrowe?

Post ma nie tylko aspekt religijny. W międzyczasie post stał się prawdziwym trendem żywieniowym, który jest naprawdę celebrowany w formie postu terapeutycznego lub interwałowego. Ale post w Ramadanie jest wielokrotnie krytykowany. Głównym tego powodem jest niepicie płynów, co może prowadzić do problemów z krążeniem, bólów głowy i problemów z koncentracją, zwłaszcza w upalne dni. Dlatego dietetycy zalecają picie dużej ilości płynów przed świtem. Osoby z problemami zdrowotnymi powinny omówić post z lekarzem.

Najważniejsze zasady w miesiącu postu Ramadan

Jedzenie i picie jest surowo zabronione od wschodu do zachodu słońca

Muzułmanie powinni pościć podczas ramadanu, więcej się modlić i przekazywać darowizny na cele charytatywne.

Z postu zwolnieni są podróżnicy, dzieci, osoby starsze, chore i w ciąży, a także kobiety karmiące i miesiączkujące.

Osoby z ciężką pracą nie muszą pościć podczas Ramadanu.

Palenie jest zabronione w ciągu dnia.

Seks jest również zabroniony.

Ramadan Instagram story

Użytkownicy platformy Instagram mogą również śledzić relacje swoich znajomych, którzy obecnie obchodzą Ramadan. Instagram udostępnił na swoim Instagram story specjalne okienko pod Ramadan, w którym są udostępniane story użytkowników, którzy użyją specjalnego hashtagu do oznaczenia tego wydarzenia i udostępniania relacji.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.