Radni vs. Wojewoda. Chodzi o mandat prezydenta Krzysztofa Żuka

Ratusz, miasto Lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Gotowy jest projekt uchwały Rady Miasta w sprawie zaskarżenia zarządzenia zastępczego wojewody lubelskiego.

 

Na wczorajszym briefingu prasowym, Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowalczyk powiadomił o uchwale, dzięki której RM zaskarży do sądu zarządzenie wojewody.

 

– Przygotowaliśmy projekt uchwały Rady Miasta w sprawie zaskarżenia do sądu zarządzenia wojewody wygaszającego mandat Krzysztofa Żuka. Będzie on poddany pod głosowanie na najbliższej sesji. Uważamy, że Krzysztof Żuk jest najlepszym prezydentem Lublina od 26 lat. Taka jest również opinia większości mieszkańców – mówi Piotr Kowalczyk.

 

W uzasadnieniu radni powołują się na przepis art. 98 a ust 1 i 3 ustawy o samorządzie gminnym.

 

– Gmina lub związek międzygminny, których interes prawny, uprawnienie albo kompetencja zostały naruszone są uprawnione do złożenia skargi do sądu administracyjnego na zarządzenie zastępcze wojewody. Podstawą do wniesienia skargi jest uchwała rady gminy – czytamy w uzasadnieniu.

 

Sprawę komentuje również prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Całe postępowanie wojewody w sprawie wniosku CBA o wygaszenie mojego mandatu zakończone wydaniem zarządzenia jest obciążone wieloma błędami prawnymi i oparte na niezrozumieniu przepisów prawa – komentuje.

 

Projekt uchwały trafi do porządku obrad sesji, która odbędzie się 2 marca. Zatem, zaskarżenie nastąpi w ustawowym terminie 30 dni.

 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.