Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Wygaszenia mandatu radnej Anny Ryfki domaga się Fundacja Wolności. Chodzi o umowę zawartą z klubem piłkarek ręcznych MKS Lublin, który w 99 proc. należy do miasta. Przewodniczący Rady Miasta potwierdza ustalenia Fundacji.
Czy radna Ryfka złamała prawo?
Fundacja Wolności złożyła wniosek do Rady Miasta Lublin o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu jednej z miejskich radnych. Chodzi o Annę Ryfkę z klubu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Prezes fundacji zarzuca jej naruszenie przepisów ustawy o samorządzie gminnym.
„Prawo zabrania radnym prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. Firma należąca do radnej Anny Ryfki zawarła umowę i płaciła za usługi spółce komunalnej MKS Lublin (miasto Lublin ma 99,9% udziałów w spółce MKS Lublin)” – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.
Chodzi o spółkę Venidero, której prezesem jest radna Anna Ryfka. To właśnie z nią umowę podpisał klub MKS Lublin. Umowa dotyczyła prowadzenia czynności promocyjnych i reklamowych, co potwierdza klub.
„Umowa z Venidero sp. z o.o. dotyczyła zrealizowania na rzecz tej spółki świadczeń promocyjno-reklamowych za wynagrodzeniem” – czytamy w odpowiedzi klubu MKS Lublin.
Według Jarosława Pakuły, przewodniczącego Rady Miasta Lublin, sytuacja jest zupełnie odwrotna.
„Spółka, w której prezesem zarządu jest Anna Ryfka, nie otrzymała jakiegokolwiek wynagrodzenia z tytułu zawartej umowy z MKS Lublin. Wręcz przeciwnie. To ona była podmiotem przekazującym środki finansowe na rzecz klubu. Potwierdza to przedstawiony przez radną przelew bankowy wykonany z konta jej spółki” – tłumaczy w rozmowie z Radiem Centrum przewodniczący Jarosław Pakuła.
Jakubowski przypomina, iż „ustawa o samorządzie gminnym zakazuje prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat (art. 24f pkt 1). Nie chodzi więc tylko o sprzedaż towarów i usług na rzecz gminy, ale o prowadzenie działalności gospodarczej”.
Zgodnie z przepisami Rada Miasta ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku Fundacji Wolności. Z uwagi na przerwę wakacyjną przewodniczący rady będzie musiał zwołać nadzwyczajną sesję, podczas której radni podejmą decyzję ws. mandatu Anny Ryfki.
Dodaj opinię