Pył saharyjski nadciąga nad Polskę. Możliwe szczególnie spektakularne zachody słońca

Zmętniony zachód słońca spowodowany obecnością pyłu saharyjskiego
Zmętniony zachód słońca spowodowany obecnością pyłu saharyjskiego | fot. pixabay

Pustynny pył z Sahary pokrył dużą część Hiszpanii. W międzyczasie zjawisko pogodowe, które w tym roku było szczególnie gwałtowne, dotarło do innych krajów – dotyczy to również Polski.

Pył saharyjski nad Polską – marzec 2022

Masy kurzu z Sahary pomalowały dużą część Hiszpanii na żółto, pomarańczowo i czerwono. Warstwy kurzu pokryły chodniki i ulice, dachy i pojazdy. Powietrze miejscami było bardzo zakurzone, w wielu miejscach niebo było zamglone, czasem żółte, czasem pomarańczowe lub czerwone. Wśród poszkodowanych znalazły się miasta takie jak Almería na południu, Alicante, Walencja i Cartagena na wschodzie oraz Madryt i Segowia w centrum kraju.

Łagodne powietrze, które jest również zanieczyszczone pyłem pustynnym, dociera obecnie do Polski z Afryki Północnej przez Hiszpanię, Francję i Niemcy. Zmętnienie nieba jest spowodowana wynoszeniem drobinek piasku i kurzu po wschodniej stronie odciętego układu niżowego, który jest ulokowany w okolicach Półwyspu Iberyjskiego oraz Maroka. Silny wiatr przenosi dużą porcję pyłu z Afryki. Największa koncentracja pyłu jest w zachodniej części Starego Kontynentu.

Główny strumień pyłu saharyjskiego spodziewany jest w Polsce 17-18 marca 2022. W tym czasie spodziewamy się dużego zmętnienia nieba. Imponująco mogą wyglądać zachody i wschody słońca w wielu regionach naszego kraju.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.