Pseudokibice nawoływali do nienawiści wobec uchodźców. Do ich domów zapukali policjanci

Nawoływali do nienawiści wobec uchodźców
Nawoływali do nienawiści wobec uchodźców | fot. KWP Lublin

Kibole i narodowcy na portalach społecznościowych nawoływali do nienawiści i ataków na uchodźców. Powielając fake newsy apelowali o organizowanie się do „patrolowania” miejscowości przygranicznych oraz „zjednoczenia sił w celu oczyszczania miasta”.

Nawoływali do nienawiści wobec uchodźców

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiały się niepokojące informacje dotyczące sytuacji związanej z zagrożeniem bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubelskiego, a szczególnie terenów przygranicznych. Policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie postanowili przyjrzeć się tym treściom.

Na portalach społecznościowych publikowano posty, w których kłamliwie informowano o okradaniu przez uchodźców sklepów, posesji, napaściach na kobiety i dzieci, o szturmowaniu szkół i hal. Członkowie grup pseudokibiców apelowali o organizowanie się do „patrolowania” miejscowości przygranicznych oraz o „zjednoczenie sił w celu oczyszczania miasta”.

„Publikowane w komentarzach inwektywy wobec uchodźców były przekazywane dalej. W ten sposób doszło nie tylko do powielania fake newsów wśród społeczeństwa, ale przede wszystkim przestępstwa nawoływania do nienawiści” – mówi kom. Anna Kamola z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

„Zbieramy ekipę na jutro do patrolowania ulic w Lublinie. Pojawiają się pogłoski, że u nas też pojawiają się „mocno opaleni studenci”. Policja woli patrolować sklepy w poszukiwaniu covidowych terrorystów i wystawiać mandaty. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Nie możemy pozwolić, aby atakowano nasze kobiety i dzieci!” – m.in. takie wpisy monitorowali w ostatnich dniach policjanci z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie.

„To właśnie dzięki nim ustalone zostały osoby – mieszkańcy woj. lubelskiego, którzy w Internecie nawoływali do nienawiści wobec uchodźców. Wszystkie ustalenia operacyjnych z KWP trafiły do policjantów poszczególnych powiatów” – informuje kom. Anna Kamola.

Wczoraj policjanci z Puław zatrzymali 29-letniego mieszkańca gminy Wąwolnica, podejrzanego o publiczne nawoływanie do nienawiści do osób pochodzących z Bliskiego Wschodu. 29-latek na jednym z portali społecznościowych zamieścił wulgarny wpis, w którym publicznie nawoływał do nienawiści takich osób oraz je znieważył. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Z kolei kryminalni z powiatu świdnickiego zatrzymali 35-letniego mieszkańca gminy Mełgiew, który na portalu społecznościowym umieścił komentarz na jednym z wątków dyskusyjnych. Został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie, a następnie usłyszał zarzut w sprawie. Prokuratura zastosowała wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

Kolejny z zatrzymanych mężczyzn to zatrzymany przez policjantów z Tomaszowa Lubelskiego 30-letni mieszkaniec gminy Tyszowce, który za pośrednictwem portalu społecznościowego na jednej z grup społecznościowych zamieścił wpis propagujący mowę nienawiści.

Z kolei kryminalni z chełmskiej komendy zatrzymali 26-letniego mieszkańca gminy Kamień, który na portalu społecznościowym zamieszczał wpisy nawołujące do nienawiści na tle narodowościowym wobec uchodźców z Ukrainy oraz Bliskiego Wschodu. Dzisiaj z udziałem zatrzymanego będą wykonywane dalsze czynności procesowe.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami karnymi za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Przecież to jest jakaś komuna, sama widziałam jak Polska wpuszcza tych przed którymi się broniła kilka miesięcy. Przestańcie nas okłamywać nie jesteśmy Rosjanami którzy ślepo wierzą w przekaz z TV. Wpuściliśmy do naszego Kraju bydło, a wy wszystko maskujecie.

  2. Karolina, dzieci i kobiety uciekające przed wojną to jest bydło? Masz dowody, że wpuszczane jest bydło, imigranci nielegalni? Proszę o zdjęcia i filmiki, a nie powielanie głupot