Protest przeciwko budowie bloku opalanego biomasą na Wrotkowie

Protest przeciwko budowie nowego bloku elektrociepłowni PGE na Wrotkowie. Paliwem ma być biomasa. Protestuje Rada Dzielnicy Wrotków, oraz lokatorzy pobliskich bloków.

Polska Grupa Energetyczna rozważa budowę bloku energetycznego o mocy elektrycznej około 29 MWe oraz mocy cieplnej około 45MWt na terenie Elektrociepłowni Lublin Wrotków, którego paliwem ma być słom i ścinki drewna. Zaliczany więc będzie do odnawialnych źródeł energii.

Rozbudowa polegałaby na budowie drugiego, 80-metrowego komina. Aktualnie znajdujący się w elektrociepłowni komin ma 150 metrów wysokości. W bloku energetycznym znajdowałaby się instalacja wytwarzająca prąd i ciepło, a jej paliwem ma być słoma i ścinki drewna, dowożone ciężarówkami i transportem kolejowym.

Aktualnie projekt znajduje się we wstępnej fazie przygotowania do realizacji, a ostateczna decyzja o realizacji inwestycji nie została jeszcze podjęta.

– Przedmiotowa inwestycja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zasilania miejskiego systemu ciepłowniczego, a nowy blok biomasowy zastąpi dwa kotły wodne opalane węglem kamiennym. – informuje Sandra Apanasionek z PGE.

Mieszkańcy obawiają się nieprzyjemnego zapachu, zanieczyszczonego powietrza, oraz wzmożonego ruchu spowodowanego dowozem słomy i drewna.

– Obawy mieszkańców w kwestii zagrożenia dla ich zdrowia i życia są bezzasadne. Należy podkreślić, że w obszarze emisji gazów cieplarnianych biomasa zaliczana jest do źródeł zeroemisyjnych. – dodaje Apanasionek. Ponadto informuję, że w przypadku realizacji inwestycji transport paliwa nie powinien mieć znaczącego wpływu na komunikację w mieście. Dla ograniczenia tego wpływu inwestor zamierza m.in. maksymalizować dostawy biomasy transportem kolejowym.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.