Protest przeciwko budowie bloku opalanego biomasą na Wrotkowie

Protest przeciwko budowie bloku opalanego biomasą na Wrotkowie - Spotted Lublin - najnowsze wiadomości z Lublina

Protest przeciwko budowie nowego bloku elektrociepłowni PGE na Wrotkowie. Paliwem ma być biomasa. Protestuje Rada Dzielnicy Wrotków, oraz lokatorzy pobliskich bloków.

Polska Grupa Energetyczna rozważa budowę bloku energetycznego o mocy elektrycznej około 29 MWe oraz mocy cieplnej około 45MWt na terenie Elektrociepłowni Lublin Wrotków, którego paliwem ma być słom i ścinki drewna. Zaliczany więc będzie do odnawialnych źródeł energii.

Rozbudowa polegałaby na budowie drugiego, 80-metrowego komina. Aktualnie znajdujący się w elektrociepłowni komin ma 150 metrów wysokości. W bloku energetycznym znajdowałaby się instalacja wytwarzająca prąd i ciepło, a jej paliwem ma być słoma i ścinki drewna, dowożone ciężarówkami i transportem kolejowym.

Aktualnie projekt znajduje się we wstępnej fazie przygotowania do realizacji, a ostateczna decyzja o realizacji inwestycji nie została jeszcze podjęta.

– Przedmiotowa inwestycja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zasilania miejskiego systemu ciepłowniczego, a nowy blok biomasowy zastąpi dwa kotły wodne opalane węglem kamiennym. – informuje Sandra Apanasionek z PGE.

Mieszkańcy obawiają się nieprzyjemnego zapachu, zanieczyszczonego powietrza, oraz wzmożonego ruchu spowodowanego dowozem słomy i drewna.

– Obawy mieszkańców w kwestii zagrożenia dla ich zdrowia i życia są bezzasadne. Należy podkreślić, że w obszarze emisji gazów cieplarnianych biomasa zaliczana jest do źródeł zeroemisyjnych. – dodaje Apanasionek. Ponadto informuję, że w przypadku realizacji inwestycji transport paliwa nie powinien mieć znaczącego wpływu na komunikację w mieście. Dla ograniczenia tego wpływu inwestor zamierza m.in. maksymalizować dostawy biomasy transportem kolejowym.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.