Program "Rodzina 500+". Ponad 185 tysięcy wniosków złożonych przez internet

rodzina500 e1459790192409

Rodzina 500+ jest programem, który po raz pierwszy na tak dużą skalę umożliwia składanie wniosków drogą elektroniczną. 185 tysięcy wniosków o środki z programu „Rodzina 500+” zostało złożonych do dzisiejszego poranka.

– Dziś rano minister Streżyńska mówiła o 170 tys. wniosków, złożonych online. Gdy wychodziłam z ministerstwa jadąc do radia, było ich już 185 tys. – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. – To znacznie więcej, niż mogliśmy się spodziewać.

Sztandarowy program rządu wszedł w życie w piątek i wówczas pojawiły się drobne problemy techniczne w systemach związanych ze składaniem wniosków. Nie były one jednak poważne i obecnie systemy działają bez zarzutu. Bez problemów działa też system Platformy Usług Elektronicznych ZUS – mówi IAR Radosław Milczarski z biura prasowego Zakładu.

Cały proces można podzielić na trzy etapy: start programu i zebranie wniosków, ich weryfikacja i wydanie decyzji o wypłacie pieniędzy oraz bieżąca obsługa świadczenia wychowawczego, obejmująca dzieci, które dopiero przyjdą na świat. – Tak duża liczba elektronicznie przekazanych wniosków może odciążyć urzędników, wyznaczonych do obsługi programu.  Będą mogli zająć się ich weryfikacją. Realny termin pierwszych wypłat to koniec kwietnia – powiedziała minister Rafalska.

Wnioski o środki z programu „Rodzina 500+” można składać bezpośrednio w gminie, wysyłając pocztą lub przez internet za pomocą portalu Empatia, PUE ZUS, ePUAP oraz za pomocą bankowości elektronicznej.

500 złotych na drugie i kolejne dziecko przysługuje każdej rodzinie niezależnie od dochodu. Wsparcie na pierwsze lub jedyne dziecko otrzymają rodziny, których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę lub 1200 złotych w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.