Program Mieszkanie Plus. Czy Lublin weźmie udział w rządowym projekcie?

21

Miasto Lublin nie zaangażuje się w rządowy program „Mieszkanie Plus”. Przynajmniej na razie. Władze miasta tłumaczą, że nie maja gruntów, które mogłyby służyć na taki cel.

„Mieszkanie Plus” to jeden ze sztandarowych pomysłów rządu. Chodzi o to, aby rodzinom, których nie stać na kredyt mieszkaniowy, a mają dochody, pomóc i zapewnić mieszkania.

Mieszkania miałyby powstawać na gruntach Skarbu Państwa a ci, którzy chcieliby w nich zamieszkać, mogliby po okresie najmu je wykupić.

– Miasto Lublin nie ma możliwości zgłoszenia nieruchomości do rządowego programu, ponieważ nie jest w posiadaniu terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, które miałyby uregulowany stan prawny – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta Lublin.

Jak nie „Mieszkanie Plus” to co z nieruchomościami, które posiada miasto? – Cały czas trwają regulacje stanu prawnego nieruchomości, które będą przeznaczone w przyszłości pod budownictwo mieszkaniowe. W pierwszej kolejności zostaną one przekazane pod budownictwo komunalne, ponieważ budowa mieszkań komunalnych należy do zadań własnych miasta określonych przepisami prawa – wyjaśnia Bobowska.

Jesienią ubiegłego roku Zarząd Nieruchomości Komunalnych rozpoczął realizację 3 budynków komunalnych. Są to dwa budynki liczące po 48 lokali mieszkalnych każdy i jeden z liczbą 24 lokali mieszkalnych o powierzchni od 34 do 45 mkw. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2017 r. Koszt to ponad 13,3 mln zł przy czym 30% tej kwoty pokryje dopłata uzyskana przez Gminę Lublin z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Lokale komunalne buduje także w Lublinie miejska Spółka TBS „Nowy Dom”. Na koniec 2015 r. oddała do użytku 3 bloki mieszkalne, w których znajduje się 113 lokali mieszkalnych oraz przedszkole. Budowa trwała w latach 2014-2015.

– Trwają starania nad pozyskaniem gruntów pod budowę kolejnych bloków – dodaje Bobowska.

Nowe mieszkania komunalne

Jak informują urzędnicy, miasto planuje budowę 300 kolejnych nowych mieszkań komunalnych. Nowe osiedle, wraz z infrastrukturą i drogami wewnętrznymi, powstanie przy ul. Droga Męczenników Majdanka.

– Program jest kontynuacją polityki mieszkaniowej Miasta Lublin zakładającej w najbliższych latach budowę ponad 500 mieszkań. Finansowanie inwestycji ma zapewnić Fundusz Municypalny (TFI) będącym narzędziem BGK wspierającym budownictwo mieszkaniowe – tłumaczy Bobowska.

Finansowanie ze strony Funduszu Municypalnego obejmuje m.in. koszt projektowania, budowy, wymaganych usług technicznych i finansowania pomocowego. Transakcja będzie realizowana za pośrednictwem spółki celowej założonej przez Fundusz Municypalny i partnera samorządowego, którym jest wskazana spółka gminna specjalizująca się w gospodarce mieszkaniowej.

Nowo powstałe lokale mieszkalne będą miały łącznie 14 tys. mkw powierzchni (300 mieszkań). Łączna wartość inwestycji nie przekroczy 50 mln zł. Budowa mieszkań powinna potrwać około 2 lat.

DW

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.