Program do obsługi BDO, czyli oprogramowanie dla firm komunalnych. Co warto wiedzieć?

Program do obsługi BDO
Program do obsługi BDO

Realizacja usług komunalnych i zarządzanie odpadami stają się coraz bardziej wymagające. Bez wątpienia ma na to wpływ przede wszystkim coraz bardziej restrykcyjne prawo. Również w tym segmencie rośnie rola nowoczesnych technologii. Bardzo pomocne okażą się zwłaszcza programy do obsługi BDO. Sprawdźmy, jak działają i co można dzięki nim osiągnąć. 

Czym jest BDO?

Gospodarowanie odpadami to szczególny rodzaj działalności, który jest również w znacznym stopniu regulowany przez obowiązujące przepisy. Wiele z nich dotyczy przedsiębiorstw wytwarzających odpady. Ten proces, podobnie jak wiele innych aspektów funkcjonowania firm, również uległ digitalizacji. 

Kluczową rolę odgrywa w nim rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, czyli rejestr BDO. To w nim gromadzone są dane o przedsiębiorstwach oraz składane przez nie sprawozdania o odpadach. Co ważne: wszyscy przedsiębiorcy widniejący w rejestrze BDO od 1 stycznia 2020 roku są zobowiązani do prowadzenia elektronicznej ewidencji i sprawozdawczości odpadów. 

Kto musi dokonać wpisu do rejestru BDO? Trzeba tu wskazać na:

  • firmy, które wytwarzają odpady i prowadzą ewidencję odpadów,
  • przedsiębiorstwa wprowadzające na terytorium Polski m.in. produkty w opakowaniach, oleje smarowe, opony, pojazdy, sprzęt elektroniczny, baterie i akumulatory,
  • producentów lub importerów opakowań.

Program do obsługi BDO: jak działa?

Jak widać, w wielu przypadkach skorzystanie ze specjalnego oprogramowania będzie praktycznie niezbędne, by zachować zgodność z obowiązującymi przepisami. Ta inwestycja może przynieść też wiele innych korzyści, w tym przede wszystkim znacząco usprawnić przepływ informacji i wykonywanie obowiązków przez poszczególnych pracowników. Warto przyjrzeć się też możliwościom takich narzędzi — za przykład mogą posłużyć tworzone przez firmę GS Software nowoczesne programy do obsługi BDO.

Oprogramowanie składa się z modułów umożliwiających kompleksowe zarządzanie odpadami i obsługą zanieczyszczeń. Należy do nich m.in. gospodarka odpadami, podział ważeń, obsługa faktur i umów, zarządzanie magazynem, katalogiem odpadów czy metodami odzysku i unieszkodliwiania. Oprócz tego znajdują się w nim również karty przekazania odpadów (KPO) i karty ewidencji odpadów (KEO).

Dodatkowe możliwości narzędzi

Jak widać, dobre oprogramowanie pozwala na zdecydowanie więcej niż tylko składanie obowiązkowych sprawozdań rocznych BDO uwzględniających strumień odpadów BDO czy zarządzanie kartą przekazania odpadów. Może także w znacznym stopniu uprościć codzienne funkcjonowanie podmiotu. 

Przede wszystkim jednak, taki software daje możliwość zsynchronizowania ze sobą poszczególnych sektorów przedsiębiorstwa oraz kompleksowego zarządzania pełnym cyklem życia odpadów: od ich przyjęcia po utylizację. Dedykowane oprogramowanie uwzględnia także kwestie umów czy rozliczeń z kontrahentami. Integracja może objąć przy tym urządzenia takie jak wagi, w tym zapis zdjęć z wag samochodowych i podział ważeń np. ze względu na źródło pochodzenia odpadów. 

Kiedy warto skorzystać z oprogramowania?

Bez wątpienia program do obsługi BDO przede wszystkim docenią te przedsiębiorstwa, które przetwarzają duże ilości odpadów i są zobowiązane do składania sprawozdania rocznego BDO. W przeciwieństwie do ministerialnego systemu, rozwiązania tworzone np. przez GS Software daje zdecydowanie większe możliwości i gwarantuje integracje z innymi wykorzystywanymi w firmie narzędziami.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.