Program „Ciepłe mieszkanie” – sprawdź od kiedy rusza nabór wniosków

Plakat Program ciepłe mieszkanie
Fot. czystepowietrze.gov.pl

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów, oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych na terenie Gminy Lublin.

Kiedy rozpocznie się nabór wniosków do Programu „Ciepłe mieszkanie”

W najbliższy poniedziałek (26 czerwca) rozpocznie się nabór wniosków do Programu „Ciepłe mieszkanie”, w ramach którego właściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych mogą ubiegać się o środki na wymianę źródła ciepła na paliwa stałe na inne bardziej ekologiczne systemy lub podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania.

Nabór wniosków o dofinansowanie będzie odbywał się w trybie ciągłym do 31 grudnia 2024 r. Na realizację Programu Miasto Lublin otrzymało 2,3 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

– Walka ze smogiem to jedno z priorytetowych działań Miasta na rzecz ochrony środowiska. Podejmowane przez Lublin inicjatywy obejmują m.in. realizację Programu Ograniczania Niskiej Emisji, czyli wsparcie mieszkańców przy wymianie pieców i kotłów na paliwa stałe, które emitują znaczne ilości zanieczyszczeń. Program „Ciepłe mieszkanie” będzie doskonałym uzupełnieniem naszych dotychczasowych działań w zakresie poprawy jakości powietrza w mieście – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Na czym polega program ciepłe mieszkanie?

Dofinansowanie przysługuje do wymiany źródła ciepła na paliwa stałe na: kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania.

Dodatkowo, oprócz tych prac, uczestnicy programu będą mogli wykonać nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Do kosztów objętych dofinansowaniem kwalifikuje się także koszt przygotowania dokumentacji projektowej przedsięwzięcia. Należy pamiętać, że otrzymanie środków na wymianę drzwi i okien jest możliwe wyłącznie w przypadku wymiany nieefektywnego źródła ciepła.

Na jeden lokal mieszkalny przysługuje jedno dofinansowanie. Program nie obejmuje budynków ogrzewanych miejską siecią ciepłowniczą lub siecią gazową.

Kogo dotyczy program ciepłe mieszkanie?

O wsparcie mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, spełniający określone kryteria dochodowe, od których uzależniona jest wysokość dofinansowania:

  • do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 000 zł na jeden lokal mieszkalny dla osób, których roczne dochody nie przekraczają kwoty 120 tys. zł;
  • do 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 000 zł na jeden lokal mieszkalny dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wynosi 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
  • do 90% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 37 500 zł na jeden lokal mieszkalny dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wynosi 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub posiadających ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Co powinno znaleźć się we wniosku o dofinansowanie

We wniosku o dofinansowanie powinny znaleźć się, m.in.: dane wnioskodawcy, informacja o uzyskanym dochodzie za poprzedni rok podatkowy, powierzchnia lokalu, numer księgi wieczystej lub aktu notarialnego, rodzaj dotychczasowego źródła ciepła, a w przypadku wymiany stolarki okiennej i drzwiowej – ilość okien i drzwi.

Formularz wniosku dostępny jest na stronie srodowisko.lublin.eu w zakładce „Ciepłe mieszkanie”.

Dokumenty można składać do 31 grudnia 2024 r. w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin przy ul. Tomasza Zana 38 oraz we wszystkich Biurach Obsługi Mieszkańców (przy ul. Filaretów 44, Szaserów 13-15, Kleeberga 12a, Wolskiej 11 i Wieniawskiej 14).

Więcej informacji można uzyskać na stronie srodowisko.lublin.eu w zakładce „Ciepłe mieszkanie”, na stronie czystepowietrze.gov.pl oraz pod numerami telefonu 81 466 2621 lub 81 466 2609.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.