Prognoza pogody na najbliższe dni. Padać będzie codziennie, pojawią się też burze

nature 2247256 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Koniec tygodnia nie przyniesie nam zmian w pogodzie. Deszcz i burze nas nie opuszczą. Jedynym pocieszeniem może być fakt, że ma być ciepło, ale upałów się nie spodziewajmy. Poniżej szczegółowa prognoza pogody na najbliższe dni.

Od dziś przez kilka kolejnych dni na obszarze Polski będziemy mieć do czynienia z większą aktywnością zjawisk związanych z głęboką, wilgotną konwekcją. Oznacza to, że codziennie będą występować opady deszczu, którym lokalnie mogą towarzyszyć burze.

Nad Europą Środkową i Zachodnią zalega rozległy obszar obniżonego ciśnienia. Do Polski z południowego wschodu zaczęło napływać ciepłe, ale dość wilgotne i chwiejne powietrze polarne morskie charakteryzujące się występowaniem umiarkowanie dużych i dużych wartości energii CAPE (miara wartości energii dostępnej dla procesu konwekcji – przyp. red.).

Duża wilgotność względna powietrza w wielu miejscach ogranicza jednak potencjał do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji z uwagi na występowanie silnego zachmurzenia, zwłaszcza w godzinach porannych i przedpołudniowych. W dolnej troposferze w pasie od Pomorza przez centrum po woj. lubelskie będzie występować niezbyt silna zbieżność wiatrów, która jednak może przełożyć się na liczniejsze występowanie burz w tej strefie” – czytamy w komunikacie wydanym przed Polskich Łowców Burz.

outlook 20190517
Źródło: lowcyburz.pl

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami z gradem, które w piątek wystąpią na terenie województwa lubelskiego.

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 25 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami możliwy niewielki grad” – prognozuje Michał Jaworski z IMGW.

Okres obowiązywania ostrzeżeń: od godz. 13.30 dnia 17.05.2019 do godz. 22.30 dnia 17.05.2019 r.

Od soboty do wtorku maksymalna temperatura wahać się będzie od 21 do 23 stopni. Na zmianę będzie padać i zza chmur przebłyskiwać słońce.

Źródło: Polscy Łowcy Burz / IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.