Profil zaufany dla 13-latka? Tak! Wystarczy paszport lub tymczasowy dowód osobisty

Bezpieczny nastolatek - profil zaufany dla młodzieży
Nastolatkowie mogą mieć profil zaufany | fot. gov

Profil zaufany dla młodzieży, otwiera przed nimi szereg możliwości prawno administracyjnych. Dzięki posiadanemu profilowi zaufanemu, łatwiej uzyskają niektóre świadczenia państwowe, w tym zdrowotne i urzędowe. Warunkiem posiadania profilu zaufanego w młodym wieku jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (paszport czy tymczasowy dowód osobisty) oraz weryfikacja w jednym z Punktów Potwierdzających.

Co daje nastolatkowi Profil Zaufany?

Profil Zaufany umożliwia zalogowanie się do systemów informatycznych administracji publicznej, takich jak bezpiecznedane.gov.pl czy Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Wicepremier Gawkowski podkreśla, że korzystanie z Profilu Zaufanego może przygotować młodych ludzi do wejścia w dorosłość i samodzielnego zarządzania swoją dokumentacją, na przykład medyczną.

Lekarz wystawiający ereceptę
Lekarz wystawiający ereceptę, zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

To jest szczególnie istotne dla nastolatków cierpiących na choroby przewlekłe, którzy regularnie przyjmują określoną grupę leków. Pełen dostęp do IKP staje się dostępny dopiero po osiągnięciu pełnoletności, co oznacza, że ​​ich rodzice automatycznie utracą możliwość monitorowania historii leczenia.

Bezpieczny nastolatek – załóż profil zaufany od 13 roku życia

Mając ograniczoną zdolność do czynności prawnych, 13-latkowie mogą też posiadać własny Profil Zaufany. Należy złożyć wniosek, a następnie potwierdzić go w jednym z punktów potwierdzających dostępnych za pośrednictwem linku: pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList lub skorzystać z rozmowy video z urzędnikiem.

Rejestracji profilu nastolatek może dokonać samodzielnie. Po złożeniu wniosku online należy w ciągu 30 dni zweryfikować swoją tożsamość w jednym z Punktów Potwierdzających.

Więcej informacji:

tel. 42 253 54 50,
e-mail: pz‑[email protected] 

Infolinia jest czynna od poniedziałku do poniedziałku w godzinach 7.00-18.00. 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.