Próby obciążeniowe estakad w ciągu al. Solidarności [ZDJĘCIA]

Cztery ciężarówki, 144 tony, obciążenie statyczne i dynamiczne. Tak wyglądała wczorajsza próba obciążeniowa estakad w ciągu al. Solidarności.

 

Dwie równoległe estakady o długości 100m w ciągu al. Solidarności powstały w ramach przebudowy skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego i ul. Generała Ducha.

 

We wtorek przechodziły one testy obciążeniowe, które sprawdzają ich wytrzymałość przed oddaniem do użytku. Badania przeprowadził zespół inżynierów z Politechniki Rzeszowskiej.

 

– Próby obciążeniowe wypadły pomyślnie. Obciążenie obiektu trwało kilka godzin. Miało charakter statyczny i dynamiczny. Na obiekt wjechało 4 ciężarówki, każda z nich o ciężarze całkowitym 36 ton. Dokładne wyniki testów będą znane za kilka dni – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

 

Najpierw próby przeszły podpory obiektów. – Urządzenia badające osiadanie praktycznie nie drgnęły, co oznacza że te elementy są stabilne. Następnie obciążenia przechodzą przęsła obiektów. Każda z estakad ma po dwa przęsła. W sumie jest ich więc 4 – wyjaśnia Kieliszek.

 

Obciążenie statyczne polegało na tym, że na każdym przęśle na określony czas ustawiały się 4 pojazdy o łącznej masie 144 ton, a urządzenia pomiarowe pod obiektem badały ich odchylenie. Drugie próby to próby dynamiczne. Polegają na tym, że pojazdy przejeżdżają przez obiekty. Najpierw z prędkością 10 km/h, podczas kolejnych przejazdów zwiększano prędkość o 10 km/h aż do 50 km/h.

 

Jak informuje Ratusz estakady w ciągu al. Solidarności mają być oddane do użytku pod koniec czerwca. A wcześniej, bo od 10 czerwca na skrzyżowaniu ma zmienić się organizacja ruchu. Kierowcom oddane zostaną obie jezdnie al. Solidarności oraz rondo pod wiaduktami. Sygnalizacja na tym etapie nie zostanie jeszcze uruchomiona.

 

Przebudowa skrzyżowania rozpoczęła się w lutym zeszłego roku. Jej wykonawcą jest firma Skanska, która wygrała przetarg z ceną 65 859 294,24 złotych. Inwestycja ma upłynnić ruch w kierunku Warszawa – Zamość.

 

Zdjęcia | fot. UM Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.