Próbował przewieźć przez granicę blisko 920 tys. zł. Zapłaci 5 tys. złotych mandatu

Obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez granicę 916 tys. złotych | fot. IAS w Lublinie

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Dorohuska zatrzymali na przejściu granicznym mężczyznę, który próbował przewieźć 916 tys. zł. Taka ilość gotówki wymaga zgłoszenia.

W trakcie kontroli prowadzonej na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli u ukraińskiego kierowcy znaczną ilość gotówki – w sumie 916 tys. złotych.

Mężczyzna, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił wwożonych środków płatniczych przy kontroli granicznej. Gotówkę ukrył w bagażu osobistym. Jak tłumaczył funkcjonariuszom – były to pieniądze za sprzedaną ziemię.

Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia na granicy państwa środków płatniczych obywatel Ukrainy ukarany został mandatem w wysokości 5,2 tys. złotych.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że osoby przekraczające granicę mają obowiązek zgłaszać wwożone do kraju lub wywożone za granicę środki płatnicze, jeżeli ich równowartość przekracza 10 tys. euro.

„Należy to zrobić w formie pisemnej, a wypełnioną deklarację złożyć u funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej” – przypomina Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

To ważny obowiązek podróżnego. Warto o nim pamiętać m.in. teraz, w okresie wzmożonych wyjazdów na zagraniczne wakacje. Pamiętanie o przepisach pozwoli uniknąć problemów na granicy.

Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia gotówki lub podanie w deklaracji dewizowej nieprawdziwych danych podlega karze grzywny.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zapłacił grzywnę, czy w ten sposób zalegalizował brudne pieniądze ?