Ważny temat? Prześlij newsa!

Próbował przemycić skóry bobra. Nietypowe dywaniki samochodowe zainteresowały funkcjonariuszy KAS

Spotted Lublin

  • Data publikacji: 28 marca 2025, 13:29
  • Region

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali obywatela Białorusi próbującego przemycić do Polski dwie skóry bobra. Mężczyzna twierdził, że były przeznaczone na dywaniki samochodowe. Nie miał jednak wymaganego zezwolenia na przewóz trofeów łowieckich, co skutkowało wszczęciem sprawy karnej skarbowej.

Skóra bobra

Zatrzymane trofeum myśliwskie | fot. KAS

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

Nielegalny przewóz trofeów łowieckich przez granicę

Podczas kontroli na drogowym przejściu granicznym w Terespolu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli w bagażu podręcznym obywatela Białorusi dwie skóry bobra. Mężczyzna tłumaczył, że jako myśliwy sam upolował zwierzęta i chciał wykorzystać skóry jako dywaniki do samochodu. Nie był jednak świadomy, że przewóz skór bobra bez odpowiedniego zezwolenia jest nielegalny.

Na przewóz trofeów łowieckich, takich jak skóry bobra, wymagane jest zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W Polsce bóbr europejski jest gatunkiem częściowo chronionym na podstawie Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz Dyrektywy Siedliskowej. Zakazane jest nie tylko jego zabijanie, ale również niszczenie tam, nor czy żeremi bez stosownych zezwoleń.

Skóra bobra
Zatrzymane trofeum myśliwskie | fot. KAS

Obowiązki podróżnych przy przekraczaniu granicy

Służba Celno-Skarbowa sprawdza przestrzeganie przepisów prawa przez osoby przekraczające granicę państwową, w tym przepisy dotyczące przywozu i wywozu towarów. Przewożąc towary wymagające specjalnych zezwoleń, podróżny ma obowiązek zgłoszenia ich do kontroli.

Nieprzestrzeganie przepisów celnych może skutkować zatrzymaniem towarów oraz wszczęciem postępowania karnego skarbowego. Przemytnikowi z Białorusi grożą teraz poważne konsekwencje prawne.

Ochrona gatunków w Europie – co warto wiedzieć?

Bóbr europejski podlega ochronie w większości krajów Europy. W Polsce zakazane jest jego zabijanie, niszczenie siedlisk czy przewożenie trofeów łowieckich bez odpowiednich zezwoleń. W przypadku naruszenia tych przepisów grożą wysokie kary finansowe oraz odpowiedzialność karna.

Czy uważasz, że przepisy dotyczące ochrony gatunków w Polsce są wystarczająco rygorystyczne? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Źródło: KAS

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check