Prezydent zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

– Ubolewam nad tym, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przed jego złożeniem w Sejmie nie był mi przedstawiony – oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego spotkania.

 

Prezydent w czasie weekendu odbył wiele rozmów z prawnikami, sędziami, adwokatami czy politykami. Jednak jak powiedział, największe wrażenie zrobiła na nim rozmowa z Zofią Romaszewską, której słowa zacytował. – Panie prezydencie, ja żyłam w państwie, gdzie prokurator generalny miał nieprawdopodobnie mocną pozycję i nie chcę wrócić do takiego państwa – mówił Andrzej Duda. – Nie ma u nas tradycji, by prokurator ingerował w pracę sądów. Nie wolno do tego dopuścić – podkreślił.

 

Andrzej Duda powiedział, że zmiany w sądownictwie są potrzebne, ale nie zgodzi się z pomysłem wzmocnienia władzy prokuratora generalnego nad Sądem Najwyższym.

 

– Otóż zdecydowałem o tym, że zwrócę z powrotem do rozpatrzenia Sejmowi, czyli zawetuję Ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również Ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, albowiem Sejm doprowadził do tego, że są one ze sobą powiązane.

 

Prezydent zapowiedział, że przygotuje w ciągu dwóch miesięcy nowe ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i KRS.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.